1 234 день війни
Особовий склад
1 031 620
Танки
11 013
Артилерія
30 163
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 193
Крилаті ракети
3 459
Гелікоптери
340
БпЛА
45 003
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Мінний фронт: дві країни ЄС готують нове озброєння для України
Фото: armyinform.com.ua

Мінний фронт: дві країни ЄС готують нове озброєння для України

У 2026 році Литва і Фінляндія, які межують з Росією, мають намір розпочати виробництво протипіхотних мін для власних потреб. Окрім цього, держави планують та постачати їх Україні через військову агресію з боку Росії.

Про це повідомляє Reuters, посилаючись на представників Литви та Фінляндії.

Агентство пише, що ці дві країни оголосили про намір вийти з Оттавської конвенції, що забороняє використання таких мін, і, за словами представників влади, виробництво може бути почато після завершення шестимісячного процесу виходу з конвенції. 

"Ми витратимо сотні мільйонів євро на протитанкові міни, а також на протипіхотні міни. Це буде значна сума", — заявив заступник міністра оборони Литви Кароліс Алексаю.

За його словами, буде замовлено десятки тисяч протипіхотних мін, а то й більше. Одним із джерел постачання буде національна промисловість Литви, яка може їх виготовляти. Своєю чергою, голова Асоціації оборонної промисловості Литви заявив, що, як тільки виробництво буде налагоджено, країна зможе постачати міни іншим державам, зокрема Україні.

Голова комітету з питань оборони парламенту Фінляндії Хейккі Аутто заявив, що його країна повинна мати власне виробництво протипіхотних мін. 

"Це дуже ефективна і економічно вигідна система озброєння", — наголосив він.

Також, за його словами, Фінляндія може постачати протипіхотні міни в Україну. Посадовець зауважив, що до приєднання до Оттавського договору у 2011 році Гельсінкі мав понад мільйон протипіхотних мін.

Reuters зазначає, що фінські оборонні компанії Nammo Lapua, Insta і Raikka повідомили парламентському комітету з питань оборони, що вони зацікавлені у виробництві мін. Інша компанія, Forcit Explosives, заявила, що готова обговорити можливості з військовими. Водночас на запитання, чи почне Латвія виробництво протипіхотних мін, міністерство оборони країни не дало чіткої відповіді, але зазначило, що латвійська оборонна промисловість "має необхідні потужності, а металообробна галузь є високорозвиненою".

Варто зауважити, що Оттавська конвенція 1997 року опинилася під посиленим тиском через війну Росії проти України, особливо в країнах-сусідах Росії, які остерігаються розширення агресії з боку Москви.

Оттавська конвенція — це міжнародна угода, спрямована на припинення використання протипіхотних мін як одного із засобів збройної боротьби. Була ухвалена на дипломатичній конференції в Осло 18 вересня 1997 і відкрита для підписання в Оттаві 3-4 грудня 1997 року. Конвенція набрала чинності 1 березня 1999.

Україна підписала Оттавську конвенцію у лютому 1999 року. Ратифікація договору Верховною Радою відбулася 18 травня 2005 року. На час підписання угоди Україна порядкувала п'ятим найбільшим арсеналом протипіхотних мін у світі (після Китаю, Російської Федерації, США та Пакистану), що дістався їй у спадок від Радянського Союзу та налічував шість мільйонів мін типу ПФМ-1. Вже 29 червня 2025 року Україна заявила про вихід із Оттавської конвенції. Президент Володимир Зеленський підписав відповідний указ.

Нагадаємо, у червні міністр оборони Рубен Брекельманс заявляв, що після завершення постачання Україні винищувачів F-16 Нідерланди передаватимуть Києву дрони. Амстердам відправив Силам оборони усі можливі літаки такого типу.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама