1 133 день війни
Особовий склад
916 770
Танки
10 505
Артилерія
25 552
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 462
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
Могли бути живі організми: вчені виявили докази існування давнього океану на Марсі
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Могли бути живі організми: вчені виявили докази існування давнього океану на Марсі

Китайський марсохід виявив нові докази існування великого океану на Марсі мільярди років тому. Дослідники планують використати це для доведення гіпотези про те, що на Червоній планеті раніше існували живі організми.

Як повідомляє агентство Reuters, марсохід Zhurong виявив під поверхнею Марса залишки піщаних пляжів, які колись формували берегову лінію.

Втім, науковці й до цього припускали, що на Марсі приблизно 3,5-4 мільярди років тому існував океан. Агентство зауважує, що Zhurong працював на Марсі з травня 2021 по травень 2022 року. Він використовував надсучасний радар, яким просканував ґрунт Червоної планети на глибину до 80 метрів.

На глибині від 10 до 35 метрів під поверхнею розташовані товсті шари матеріалу, які за властивостями схожі на морський пісок. Саме ці відкладення мають однаковий нахил і кут, схожі на ті, які є на земних пляжах у прибережній зоні. Планетолог Хай Лю з Гуанчжоуського університету наголосив, що поверхня Марса кардинально змінилася за останні 3,5 мільярда років, але завдяки радарному зондуванню дослідники змогли знайти прямі докази берегових відкладень, які не видно з орбіти.

"Марсохід досліджував південну частину Утопії Планітія, великої рівнини в північній півкулі Марса", — зазначає агентство.

За словами науковців, ці пляжі могли формуватися впродовж мільйонів років під впливом хвиль і припливів, подібно до процесів, які відбуваються на Землі. Якщо океан на Марсі справді існував, він міг значно вплинути на клімат Червоної планети, формування ландшафту та навіть створити умови для зародження життя.

"Берегові лінії — це чудові місця для пошуку ознак давнього життя. Вважається, що перші живі організми на нашій планеті могли з’явитися саме у таких місцях: на межі води та атмосфери", — додали вчені.

Впродовж десятків років вчені використовували супутникові знімки, щоб відстежити особливості поверхні Марса, схожі на берегову лінію. Проте будь-який такий доказ на поверхні міг бути стертий або спотворений мільярдами років вітрової ерозії або інших геологічних процесів.

Втім, нещодавно знайдені структури збереглися значно краще, адже з часом були приховані під шарами матеріалу, відкладеного пиловими бурями, ударами метеоритів або вулканічною активністю.

Нагадаємо, раніше науковці заявляли, що виявили найдавніший доказ того існування води на Марсі. Майже 4,5 мільярда років тому на Червоній планеті існувала вода.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама