Під час дослідження дна колишнього Каховського водосховища у Нікопольському районі Дніпропетровщини виявлено унікальні артефакти. Зокрема, там знайшли козацький похоронний хрест і кам'яні гарматні ядра.
Про це повідомив заступник директора місцевого краєзнавчого музею Мирослав Жуковський, передає Нікопольська міська рада. За його словами, пошукові роботи стали можливими після підриву російськими військами Каховської ГЕС, що призвело до підйому рівня води.
"Дев'ять ядер для козацьких гармат приніс його знайомий. У нас таких ядер немає, це для нас артефакти номер один по Томаківській Запорізькій січі. Збереглися, бо вони знаходилися в ґрунті, в піску. Там піщаний берег, річище проходило, поступово утворився мул, вони покрилися залишками мулу, я їх не мию", — заявив він.
Жуковський зазначив, що ці артефакти, виготовлені з вапняку вручну під діаметр гармат. Вони використовувалися для пробивання бортів ворожих кораблів.
"Використовувався порох, туди закачувалось ядро і пострілом пробивали. В першу чергу пробивали борт ворожих кораблів, вони були як правило невеликі. Тому цього каміння було достатньо для того, щоб ліквідувати ворожий корабель", — пояснив науковець.
На фото: Ядра для гармат. Джерело: "Суспільне Дніпро"
Крім того, на місцях колишніх козацьких зимівель і цвинтаря було знайдено похоронний хрест 18 століття. Науковці вважають, що це свідчить про існування козацьких поховань, які були знищені. Хрести, ймовірно, були або використані в побутових потребах, або викинуті на берег Дніпра.
"Щоб витягнути хрест із місцевості, яку постійно обстрілюють війська РФ, організували спеціальну експедицію. Це було зроблено влітку, за міркувань безпеки ми не оголошуємо учасників цієї експедиції та місця виявлення. Це хрест 18 століття, він свідчить про те, що недалеко був цвинтар козацький цвинтар, який був знищений. А хрести були або використані на побутові нужди або скинуті на берег Дніпра", — розповів Жуковський.
Варто додати, що через обстріли російської артилерії наукові дослідження на березі водосховища під забороною. Музей закликає всіх, хто знаходить артефакти, передавати їх безоплатно для подальших досліджень і збереження.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Чортківській громаді Тернопільської області місцевий житель знайшов на колекцію із 17 браслетів періоду пізньої бронзи, які мають центральноєвропейське виробництво. Також поряд зі скарбом лежала сокира із міді, яку наші предки використовували у військових цілях.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими