Фото: ВРУ

Нардепи хочуть саджати до в'язниці викривачів корупції: журналісти звернулися до Ради

Народні депутати у парламенті розглядають законопроект №10242 про посилення відповідальності за публікацію інформації з публічних електронних реєстрів. Проте українські медійники закликають Верховну Раду не ухвалювати ініціативу та не ставити під загрозу викривачів корупції.

Що відомо про ініціативу

Згідно із пояснювальною запискою, мета законопроекту — встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем.

Зокрема, ініціатори документа пропонують посилити кримінальну відповідальність під час війни за розголошення даних з державних реєстрів до восьми років ув’язнення. При цьому звільнення від відповідальності для викривачів корупції у документі не передбачено.

Чим небезпечний цей законопроект для журналістів

Як пояснив журналіст Михайло Ткач, відповідна ініціатива несе велику загрозу для викривачів корупції в Україні, зокрема й для журналістів-розслідувачів.

"Статті 361 та 361-2 Кримінального кодексу України навіть у вже наявному вигляді створюють загрозу для викривачів корупції. Адже навіть у разі, якщо суд визнає, що інформація, яку вони розголошують, є суспільно необхідною, вони можуть бути піддані кримінальному переслідуванню. Це створює страх серед тих, хто відкриває корупційні схеми та зловживання владою. Це також порушує захист від кримінального переслідування передбачений Законами України "Про інформацію" та "Право на доступ до публічної інформації" за розголошення інформації з обмеженим доступом", — пояснив Ткач.

За словами журналіста, законопроект №10242, збільшуючи покарання до 8 років, цей злочин переводять у категорію тяжких. Відтак, Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє проводити негласні слідчі дії (стеження та прослуховування) саме за тяжкими та особливо тяжкими злочинами.

"В підсумку це надасть можливості правоохоронцями масштабно посилити контроль за джерелами журналістів та самими журналістами. Тому найкращим варіантом є відмова від цього законопроекту. Вдосконалення відповідальності за такі факти можна розглядати виключно в сукупності з механізмом захисту викривачів", — зазначив Ткач.

Нагадаємо, у четвер, 28 листопада, президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає зміни до Податкового кодексу. Він набере чинності 1 грудня.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 02.12.2024 16:45