Підрив російськими окупантами Каховської гідроелектростанції на Херсонщині призвів до створення на її місці "токсичної бомби уповільненої дії". Зникнення води у водосховищі вивільнило десятки тисяч тонн важких металів, серед яких є й отруйні.
Про це йдеться в дослідженні вчених німецького університету Лейбніца. У матеріалі The Guardian, фахівці стверджують, що вплив руйнування Каховської дамби порівнянна з Чорнобильською катастрофою.
Вчені наголошують, що після підриву дамби на дні водосховища оголили не менше 83 тисяч тонн важких металів. З них 1 відсоток — це високотоксичні елементи, такі, як свинець, кадмій, нікель тощо.
Дощі вимивають ці забруднювальні речовини у водойми, що становить загрозу здоров'ю місцевих жителів.
"Усі забруднювальні речовини, які тепер осідають на дні, накопичуються в різноманітних водних організмах, проходять харчовий ланцюжок і таким чином потрапляють з рослинності до тварин і людей. Наслідки можна порівняти з дією радіації", — йдеться у зведенні авторки дослідження Олександри Шумілової.
"Токсична бомба", за даними вчених, почала діяти одразу після підриву окупантами гідроелектростанції. Сама вода після руйнування дамби вбила від 20 до 30% водяних гризунів та весь молодняк тамтешньої риби.
Протягом першого тижня після підриву дамби водосховище щодня вивільняло від 9 до 17 тисяч тонн фітопланктону, що призвело до збільшення каламутності води й втрати 10 тонн макробезхребетних.
За прогнозами вчених, за п'ять років екологічна система земель осушеного водосховища може відновитися до 80%. Водночас термін "відновлення" не є коректним, адже йдеться про створення нової екологічної системи.
"Це не відновлення, краще підійде слово "перезавантаження". Це означає, що там усе почне розвиватись власним шляхом, але не обов'язково повернеться до початкових умов", — заявила Шумілова.
Вчена скаржиться, що через бойові дії неможливо провести низку невідкладних досліджень, аби знати, як діяти далі. Зараз існує дві думки: ГЕС треба відбудувати, а інші фахівці кажуть — залишити все як є. Нові наукові дослідження допомогли б досягти розуміння, який з зазначених напрямків коректніший.
Раніше повідомлялось, що унаслідок підриву Каховської гідроелектростанції (ГЕС) Україна зазнала збитків на близько 14 мільярдів доларів. Обсяг втрачених водних ресурсів можна порівняти з половиною запасів деяких африканських країн.
Нагадаємо, що в червні цього року українські правоохоронці оголосили підозру російському генералу, який наказав підірвати Каховську гідроелектростанцію 2023 року. Йдеться про Олега Макаревича.