1 133 день війни
Особовий склад
916 770
Танки
10 505
Артилерія
25 552
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 462
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
Наслідки підриву ворогом Каховської ГЕС: вчені заявляють про токсичну бомбу уповільненої дії
Колаж TrueUA

Наслідки підриву ворогом Каховської ГЕС: вчені заявляють про "токсичну бомбу уповільненої дії"

Підрив російськими окупантами Каховської гідроелектростанції на Херсонщині призвів до створення на її місці "токсичної бомби уповільненої дії". Зникнення води у водосховищі вивільнило десятки тисяч тонн важких металів, серед яких є й отруйні.

Про це йдеться в дослідженні вчених німецького університету Лейбніца. У матеріалі The Guardian, фахівці стверджують, що вплив руйнування Каховської дамби порівнянна з Чорнобильською катастрофою.

Вчені наголошують, що після підриву дамби на дні водосховища оголили не менше 83 тисяч тонн важких металів. З них 1 відсоток — це високотоксичні елементи, такі, як свинець, кадмій, нікель тощо.

Дощі вимивають ці забруднювальні речовини у водойми, що становить загрозу здоров'ю місцевих жителів.

"Усі забруднювальні речовини, які тепер осідають на дні, накопичуються в різноманітних водних організмах, проходять харчовий ланцюжок і таким чином потрапляють з рослинності до тварин і людей. Наслідки можна порівняти з дією радіації", — йдеться у зведенні авторки дослідження Олександри Шумілової.

"Токсична бомба", за даними вчених, почала діяти одразу після підриву окупантами гідроелектростанції. Сама вода після руйнування дамби вбила від 20 до 30% водяних гризунів та весь молодняк тамтешньої риби.

Протягом першого тижня після підриву дамби водосховище щодня вивільняло від 9 до 17 тисяч тонн фітопланктону, що призвело до збільшення каламутності води й втрати 10 тонн макробезхребетних.

Підрив російськими окупантами Каховської гідроелектростанції на Херсонщині призвів до створення на її місці "токсичної бомби уповільненої дії"

За прогнозами вчених, за п'ять років екологічна система земель осушеного водосховища може відновитися до 80%. Водночас термін "відновлення" не є коректним, адже йдеться про створення нової екологічної системи.

"Це не відновлення, краще підійде слово "перезавантаження". Це означає, що там усе почне розвиватись власним шляхом, але не обов'язково повернеться до початкових умов", — заявила Шумілова.

Вчена скаржиться, що через бойові дії неможливо провести низку невідкладних досліджень, аби знати, як діяти далі. Зараз існує дві думки: ГЕС треба відбудувати, а інші фахівці кажуть — залишити все як є. Нові наукові дослідження допомогли б досягти розуміння, який з зазначених напрямків коректніший.  

Раніше повідомлялось, що унаслідок підриву Каховської гідроелектростанції (ГЕС) Україна зазнала збитків на близько 14 мільярдів доларів. Обсяг втрачених водних ресурсів можна порівняти з половиною запасів деяких африканських країн.

Нагадаємо, що в червні цього року українські правоохоронці оголосили підозру російському генералу, який наказав підірвати Каховську гідроелектростанцію 2023 року. Йдеться про Олега Макаревича.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама