Союзники по Північноатлантичному альянсу почали виробляти угоду про значне збільшення витрат на оборону. Угода має пом'якшити вимогу американського президента Дональда Трампа витрачати п'ять відсотків від ВВП на військові потреби.
Як повідомляє Bloomberg, учасники переговорів Альянсу хочуть досягти мети 5% ВВП на оборону і витрати, пов'язані з обороною, до 2032 року.
Такий план обговорюється перед самітом Організації Північноатлантичного договору в Гаазі в червні. За даними видання, міністри закордонних справ країн НАТО обговорять цю ініціативу на зустрічі в турецькій Антальї 14 і 15 травня.
"Середземноморська зустріч відбувається на тлі поспішних дипломатичних зусиль, оскільки адміністрація Трампа наполягає на припиненні війни в Україні, яка триває вже понад три роки", — наголошує Bloomberg.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий зустрітися віч-на-віч з Володимиром Путіним у Стамбулі у четвер, оскільки Київ та Москва намагаються виконати вимоги щодо припинення вогню. Російський лідер не дав жодних ознак своєї присутності.
Угода про витрати на оборону в масштабах, яких вимагає американський лідер (жоден із 32 членів НАТО, включно зі США, не досяг цього порогу), стане найбільшим збільшенням витрат західних союзників з часів закінчення холодної війни. Нова основна мета в 3,5% заснована на амбітних нових планах оборони, що розробляються Альянсом. НАТО поширив докладні, суворо засекречені списки озброєнь та інших можливостей серед урядів країн-членів, які керівники оборонних відомств обговорять у Брюсселі 14 травня.
Списки, відомі як цілі можливостей, були прийняті союзниками і, ймовірно, що будуть підписані на зустрічі міністрів оборони в Брюсселі на початку червня. Видання додає, що формальне схвалення очікується на саміті 24-25 червня в Гаазі.
Варто зауважити, що починаючи зі свого першого президентського терміну, Трамп лаяв союзників за те, що вони не змогли досягти давнього порога у два відсотки витрат на оборону. Вісім із 32 союзників не досягли двох відсотків витрат станом на щорічний звіт НАТО у квітні.
"Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підштовхує союзників погодитися на рівень 3,5% ВВП упродовж наступних семи років, з додатковими 1,5%, виділеними на ширший набір витрат, пов'язаних з обороною", — зазначає Bloomberg.
У квітні виступаючи перед журналістами в США Рютте заявив, що метою саміту в Гаазі стане перерозподіл витрат усередині альянсу з урахуванням величезної частки США порівняно з європейськими союзниками по НАТО і Канадою. Під час зустрічі у Антальї міністри обговорять, які витрати враховуватимуть у компоненті 1,5%, включно з такими галузями, як військова мобільність, товари подвійного призначення і кібербезпека, заявили дипломати, додавши, що переговори перебувають на початковій стадії. Залишилося незрозумілим, чи буде цей сегмент охоплювати наявні витрати, чи потребуватиме нових зобов'язань.
"Очікується, що саміт буде коротшим за попередні зустрічі й буде присвячений витратам і промисловому зростанню, а кульмінацією стане коротка декларація, повідомляють європейські дипломати. Один дипломат сказав, що темою буде альянс, а не майбутнє України в ньому", — наголошує видання.
Водночас скептичне ставлення американського президента до членства України в НАТО наразі виключило цей варіант із розгляду, а продовження обіцянки НАТО в розмірі 40 мільярдів доларів на підтримку Києва, ухваленої торік, також не обговорювалося.
Нагадаємо, раніше газета Financial Times повідомляла, що країни Європейського Союзу закликають Брюссель утриматися від будь-яких потенційних заходів у відповідь на мита президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа та уникати будь-яких конфліктів з ним до саміту Північноатлантичного альянсу у червні, щоб не зірвати захід.