Підтримати проект
Німецький поліцейський: Брак кадрів загрожує дієздатності поліції в Україні
02 СЕРПНЯ 2017 14:09

Коли реформу української поліції можна буде вважати завершеною і як знизити рівень корупції в її лавах, розповів експерт Консультативної місії ЄС в Україні Удо МЕЛЛЕР у розмові з DW, - передає TrueUA з посиланням на DW.com.

Керівник операційного департаменту Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM) Удо МЕЛЛЕР (Udo Möller) має за плечима 45 років служби в поліції Німеччини, пройшов шлях від патрульного до керівних посад у поліції, брав участь у міжнародних миротворчих операціях в Африці та Косово. 

З 2014 року Удо МЕЛЛЕР працює в Україні й допомагає реформувати українські правоохоронні органи. В розмові з DW Удо МЕЛЛЕР розповів, як відбувається реформа української поліції і з якими викликами доводиться мати справу.

Deutsche Welle: Пане Меллер, реформа поліції триває в Україні вже кілька років. Коли, на вашу думку, її можна буде вважати завершеною?

Удо МЕЛЛЕР: Моя думка з цього приводу базуватиметься на  власному чималому досвіді служби у поліції. І він свідчить, що  організаційна реформа та зміни у поліції ніколи не завершуються. Їхня інтенсивність може залежати від певних обставин чи конкретної країни. Наприклад, у Німеччині впродовж моєї кар’єри як старшого офіцера поліції було три таких масштабних реформи. В Україні ж процес реформ має бути глибшим, ніж в інших європейських країнах. Проте, яку б реформу ви не проводили, ви маєте бачити чітку мету, котрої хочете досягти. У нашому випадку - це довіра українських громадян до поліції. І тут наша місія разом з українськими колегами на правильному шляху.

- Але все-таки,  якщо мислити часовим рамками, скільки часу необхідно для того, щоб реалізувати мету реформи української поліції?

- Наразі ступінь довіри громадян України до поліції становить близько 40 відсотків. Якщо впродовж наступних п’яти років Національній поліції вдасться досягти показників у 60-65 відсотків, тоді її можна буде назвати успішною. Адже ці цифри показують, що пересічні громадяни на вулицях українських міст і сіл визнають реальні результати реформ. Рівень довіри до поліції у деяких європейських країнах нерідко сягає 80 відсотків. Українській поліції, щоб досягти показників у 60-65 відсотків, треба докласти значних зусиль. Але, гадаю, це - можливо.

- Які проекти з реформування поліції за фінансової підтримки Євросоюзу  зараз реалізовує в Україні Консультативна місія ЄС?

- Наш мандат передбачає надання українським державним органам, які відповідають за цивільну безпеку, стратегічних консультацій відповідно до європейських стандартів. Стратегічні консультації підкріплюються проектами - тренінгами та наданням устаткування. Ми оцінюємо реальний стан речей у тій чи тій сфері через аналіз, керуючись передусім потребою зробити поліцію ближчою до простих громадян. Бюджет наших проектів на 2017 рік становить трохи більше двох мільйонів євро. 

- Наша діяльність, включно з проектами, спрямована на розвиток сфери кримінальних розслідувань, підвищення ефективності боротьби з організованою злочинністю, підготовку спецпідрозділів швидкого реагування, які виїжджають на виклик після дзвінка громадян, який надходить на пульт чергового.

Ці проекти стосуються операційного боку діяльності поліції, тобто підвищують її ефективність у боротьбі зі злочинністю. 

- Але ще є й внутрішній бік - адміністративний. Ми допомагаємо українській поліції удосконалити процес добору кадрів і управління персоналом, консультуємо щодо налагодження системи оцінювання та службового підвищення.

- Голова Консультативної місії ЄС Кястутіс ЛАНЧІНСКАС в нещодавньому інтерв’ю DW назвав проект щодо скорочення  часу реагування правоохоронців на виклики громадян в місті Самбір Львівської області, який було реалізовано 2015 року,  одним з найуспішніших.

- Ви відстежуєте, чи продовжують самбірські поліцейські працювати відповідно до найліпших європейських практик і по завершенні проекту?

- Дозвольте вас поправити. Самбірський проект ще не завершено. Завершено його втілення, розробка структури та організації. Все це працює. І нині 245 поліцейських дільниць у різних містах України працюють за цією структурою. Але відповідно до європейських стандартів ми завжди оцінюємо, які результати показують наші проекти. Ми побачили, що організація проекту, покликаного скоротити час реагування правоохоронців на виклики громадян, можливо, й недосконала, але доволі добра. Проте з’ясувалося, що є істотна загроза, оцінку якої ми також провели. Рівень кадрового забезпечення Національній поліції України не дуже високий, поліцейських не вистачає. І це означає, що у випадку виникнення додаткових завдань, постає проблема дієздатності поліцейської дільниці. Наприклад, якщо виникла необхідність доправити особу до суду, то для цього необхідний поліцейський супровід. Найлегше виділити для цього групу швидкого реагування, оскільки у її розпорядженні є автомобіль. Але якщо у цю годину на пульт надійде дзвінок "102", то ні групи, ні машини для виїзду на місце події не виявиться. Ми знаємо про цю внутрішню проблему української поліції і обговорюємо її з керівництвом НПУ.

- Яким, за вашою інформацією, є  рівень корупції у новій поліції?

- Якщо ви знаєте когось, хто має точні дані про це, то дайте мені знати (сміється). Але якщо серйозно, то хорошим знаком було те, що реформа поліції в Україні почалася з ліквідації ДАІ, де, за нашою інформацією, рівень корупції був надзвичайно високим.

- Чи маєте ви проекти, спрямовані на боротьбу з корупцією у лавах українських поліцейських?

- Щодо нашої місії, то ми намагаємося знизити корупційні ризики в поліції за двома напрямками. 

- Перший стосується тих сфер діяльності правоохоронних органів, де офіцер поліції має право виписувати штраф, наприклад, за перевищення швидкості.

- З приводу цього ми проводимо відповідні тренінги і надаємо устаткування, яке дає змогу сплачувати штраф в електронному вигляді. Таким чином легко відстежити, скільки грошей отримав поліцейський і куди вони пішли. 

- Другий напрямок - це процеси на поліцейських дільницях, які мають корупційні ризики. Для того, щоб захищати закон, поліцейські повинні виконувати чимало завдань, для яких їм необхідна відповідна фінансова та технічна підтримка: машини, пальне, устаткування. І якщо усім цим поліцію забезпечить держава, то рівень корупції значно скоротиться, адже у поліцейських не буде потреби шукати матеріальної підтримки, наприклад, у бізнес-кіл. Завдяки нашим проектам ми маємо змогу оцінити те, наскільки поліцейські дільниці в Україні забезпечені усім необхідним. Ми обговорюємо це з головою Нацполіції, він - з міністром внутрішніх справ, а міністр має розмову у кабінеті міністрів з тими, хто впливає на формування держбюджету. 

- Корупція у лавах поліції є, але вона може бути істотно знижена, якщо поліцейські дільниці матимуть бюджет, який відповідає європейським стандартам.

 

Світ, 02.08.2017 14:09