Президент Володимир Зеленський офіційно підтвердив, що Україна отримала перші американські винищувачі F-16.
У своєму Telegram-каналі гарант показав перші кадри західних винищувачів.
Презентація отриманих від партнерів літаків відбулася 4 серпня, саме в День Повітряних сил ЗСУ. Президент поки не розкриває деталі, які саме завдання будуть виконувати або вже виконали перші F-16.
Водночас очільник держави уточнив, що партнери України з Коаліції спроможностей розвитку Повітряних сил ЗСУ знають, яка кількість літаків потрібна Україні.
"Я пишаюсь усіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки і вже почали їх використовувати для нашої держави. Я дякую нашій команді за цей результат. Я дякую всім партнерам, які справді дієво допомагають із F-16, і першим державам, які акцептували наш запит про надання літаків — Данія, Нідерланди, Сполучені Штати, — і всі наші партнери — ми цінуємо вашу підтримку!" — наголосив Зеленський
F-16 — це багатоцільовий винищувач, який поруч зі своїм прямим призначенням повітряного бою, може використовуватися в якості тактичного бомбардувальника, елемента ППО і навіть спеціалізованого літака радіолелектронної боротьби. Таким чином F-16 об’єднує в собі функціонал усіх головних радянських платформ, які сьогодні використовують ПС ЗС України.
Різноманітність засобів ураження, які здатна нести ця платформа, дійсно вражає. Ракети "повітря-повітря": базові AIM-7 та AIM-120 AMRAAM, які в останній модифікації ракети здатні вражати ціль у режимі самонаведення на відстані 180 км; ракети "повітря-земля": штурмова AGM-65 "Маверік", протикорабельна і вже відома ворогу в наземній версії AGM-84 "Гарпун", не менш знайома протирадіолокаційна AGM-88 HARM, а також крилата ракета AGM-158 JASSM від Lockheed Martin (HIMARS). Остання в базовій версії здатна наробити знатної бавовни на відстані 370 км. Також можуть використовуватися різноманітні бомби: кориговані, вільнопадаючі, запальні, касетні.
Інфографіка: Military Media Center
Хоча F-16 трохи поступається льотній маневровості МіГ-29, ця несуттєва різниця повністю нівелюється просунутою електронікою, яка дозволяє декласувати ворога на далеких дистанціях. Дальність виявлення цілей радаром AN/APG-80 складає майже 200 км, а прицільні контейнери AN/AAQ-33 Sniper, AN/AAQ-13 LANTIRN або AN/AAQ-28 LITENING дозволяють точно відпрацювати ворожі цілі
F-16 наймасовіший літак четвертого покоління. Всього було випущено близько 4600 винищувачів цього типу, а це майже втричі більше, ніж МіГ-29. Масовість передбачає розвинуту інфраструктуру, яка стане в пригоді при обслуговуванні й підтримці бойових спроможностей літака, тоді як дефіцит деталей для радянських платформ зі зрозумілих причин наростатиме.
Раніше український гарант повідомляв, що для того, аби створити ефективну конкуренцію в небі, Київ потребує мінімум 128 американських винищувачів F-16. За його словами, поки Україна не матиме понад сотню таких літаків, "дорівнятися у небі, це буде складно".
Нагадаємо, вчора видання The Telegraph повідомило, що Україна здійснила перші бойові вильоти на літаках F-16 після довгоочікуваного прибуття винищувачів американського виробництва. Сучасні бойові літаки досі використовувалися лише як засоби "протиповітряної оборони".
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими