У 2025 році до дистанційного навчання в українських школах приєднались 44 тисячі дітей з тимчасово окупованих Росією територій. Тоді як у попередньому навчальному році ця кількість сягала 56 тисяч учнів.
Про це повідомила освітня омбудсменка Надія Лещик у програмі "Є розмова".
"Ми бачимо доволі різкий спад. Причин багато. Перша: навчання в українських школах — це небезпека для життя та здоров’я учнів і батьків. Є і природні процеси. Наприклад, випускаються 9 та 11 класи, а перші класи не набираються", — зауважила Надія Лещик.
Вона додала, що діти із тимчасово окупованих територій мають змогу вступити до українських вишів за пільговими квотами. Втім, щороку таких абітурієнтів стає все менше. За словами Лещик, дітей з окупації, які приїжджають на підконтрольні Україні території, все менше і менше, бо це квиток в один бік.
"Якщо вони виїдуть сюди, вони вже не зможуть повернутись на ту територію, доки вона не буде деокупована. Також це великі фінансові втрати. Сім’я повинна мати велику суму коштів, щоб дитина могла виїхати на навчання в Україну через інші країни", — зазначила Лещик.
Наразі вступом дітей з окупованих територій в українські виші займаються освітні центри "Донбас-Україна", "Крим-Україна, а також низка громадських організацій. Надія Лещик зауважила, що подібних установ могло б бути й більше. Окрім цього, вона наголосила, що потрібно більше інформувати дітей про можливості щодо навчання в Україні.
"Нам дуже важливо тримати зв’язок з цими дітьми та їхніми батьками. Тримати його ми можемо через вчителів, які навчають цих дітей. Вони є джерелом української ідентичності та інформації. Вони можуть передавати інформацію, що діти з ТОТ можуть вступити, що у них буде пільгове навчання — без НМТ", — додала вона.
За її словами, наразі на тимчасово окупованих Росією територіях перебуває близько 600 тисяч українських дітей.
Нагадаємо, у червні в Україну повернули підлітків, які тривалий час проживали на тимчасово окупованих територіях. Тепер вони планують навчатися та будувати кар’єри на території України.