Фото: УГКЦ

ПЦУ та УГКЦ з 1 вересня переходять на новий календар: коли відзначатимемо релігійні свята (інфографіка)

З 1 вересня Українська греко-католицька церква та Православна церква України відзначатимуть всі нерухомі свята за новим церковним стилем. Перехід для обох конфесій означає, що дати свят, які щороку відзначаються в одну і ту ж дату, змістяться на 13 днів. Дати рухомих свят, тобто Великодня і залежних від нього, залишаються поки незмінними.

Православна церква України ще 24 травня на архієрейському соборі проголосувала за перехід на новий церковний календар. Раніше на такий крок уже наважилася Українська греко-католицька церква. Новий рік у календарях розпочинається з 1 вересня. До переходу на новий календар, як ПЦУ, так і УГКЦ керувалися кілька століть старим юліанським календарем, однак він відстає від сучасного на 13 днів. Тепер українські церкви відзначатимуть важливі свята за новоюліанським календарем. 

Чи обов'язково дотримуватися новоюліанського календаря

Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.

Тепер святкування Різдва припадатиме на 25 грудня, Святого Миколая — на 6 грудня, Водохреще — на 6 січня, а Покрова — на 1 жовтня. При цьому на Великдень та інші свята це рішення не вплине. 

Так, зокрема, на Прикарпатті чоловічий Свято-Троїцький монастир Православної церкви України, що у Бані Березові Косівського району, відмовився перейти на новий церковний календар. На думку намісника та монахів, новий календар більше схожий на новогригоріанський, ніж на новоюліанський. 

Як відзначатимуться Великдень, Трійця і Вознесіння Господнє

Дата Великодня та пов'язаних з ним свят, зокрема Трійці й Вознесіння Господнього, вираховується за місячним календарем. Оскільки католики та православні користуються різною методикою обчислення дати свята, то навіть під час переходу ці свята відзначатимуться у неоднакові дні. До того ж з переходом на новий церковний календар ПЦУ залишить стару методику обчислення свята. Великдень та пов'язані з ним дати будуть єдиними церковними святами, які українські православні відзначатимуть окремо від католиків.

Новий календар церковних свят

TrueUA підготував календар усіх церковних свят.

Новий календар церковних свят

Новий церковний календар

Новий церковний календар

Новий церковний календар

Інфографіка: TrueUA

Нагадаємо, народні депутати підтримали зміну дати святкування Різдва та ще двох важливих днів в Україні. Відповідне рішення ухвалили ще 14 липня на засіданні Верховної Ради.

Відомо також, що через реформу церковного календаря в Україні святкування Дня захисника і захисниць перенесено з 14 на 1 жовтня. 

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 31.08.2023 10:59