Підлітки в Україні мають початковий рівень фінансової грамотності. Середній рівень правильних відповідей на завдання для їхнього віку становить 46,6%, що відповідає трьом балам за 12-бальної шкільної системи.
Про це стало відомо із результатів дослідження, яке провів Національний банк в партнерстві з громадською організацією Junior Achievement Ukraine.
Дослідження проводилось у квітні 2024 року Українським інститутом соціальних досліджень імені О. Яременка. Вибірку формував ДНУ "Інститут освітньої аналітики". В опитуванні взяли участь 97 шкіл з 19 областей України та міста Києва. Було опитано 3139 учнів віком від 14 до 17 років.
Найкращі результати під час дослідження показали учні з Дніпропетровської (57,4%), Івано-Франківської (53,7%) областей, а також столичні підлітки (50,4%). Водночас найнижчі результати були зафіксовані в Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях.
Окрім цього, дівчата показали дещо кращі результати (47,4%), порівняно з хлопцями (45,6%). Також відрізняються й показники міських та сільських школярів, які становлять 48% і 40% відповідно.
"Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин із низьким соціально-економічним статусом. 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси, що були представлені в опитуванні, не надав жоден підліток", — зазначили в НБУ.
Дослідження свідчить, що фінансова грамотність підлітків зростає завдяки:
Також були отримані цікаві результати щодо ставлення підлітків до фінансової грамотності. Так, понад три чверті (77,6%) опитаних підлітків вважають, що в школах потрібно запровадити предмет з фінансової грамотності.
"Запровадження фінансової грамотності в школах є важливим кроком для подолання нерівності у доступі до фінансових знань та розвитку ключових компетентностей у всіх учнів, незалежно від соціально-економічного статусу їхніх родин чи місця проживання", — наголосили у Нацбанку.
Нагадаємо, раніше видання The Guardian повідомляло, що українські підлітки, які перебувають на окупованих Росією територіях, таємно збираються та беруть участь у книжкових клубах. Ці групи молодих людей продовжують захоплюватися українською літературою.