1 134 день війни
Особовий склад
918 180
Танки
10 515
Артилерія
25 576
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 505
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Українські підлітки в окупації організовують таємні книжкові клуби, — The Guardian
Фото ілюстративне. Джерело: соцмережі

Українські підлітки в окупації організовують таємні книжкові клуби, — The Guardian

Українські підлітки, які перебувають на окупованих Росією територіях, таємно збираються та беруть участь у книжкових клубах. Ці групи молодих людей продовжують захоплюватися українською літературою.

Таку інформацію оприлюднило видання The Guardian, журналісти якого назвали це "найнебезпечнішим у світі книжковим клубом".

Медійники розповіли історію 17-річної Марійки (імʼя змінено з міркувань безпеки) та її друзів, які в умовах окупації не припиняють боротьби за українську ідентичність.

"Мабуть, це один із найнебезпечніших книжкових клубів у світі. Перш ніж вони зможуть відчути себе в безпеці, щоби поговорити про поезію та прозу, Марійка та її друзі мають спершу переконатися, що всі вікна зачинені та перевірити, чи ніхто не ховається біля дверей квартири. Інформатори часто повідомляють російській спецслужбі про тих, хто вивчає українську мову. Українські підручники визнали "екстремістськими" — за зберігання можуть засудити до п’яти років", — йдеться у статті.

Зазначається, що батьки, які дозволять дітям навчатися за українською програмою онлайн, можуть позбутися батьківських прав. Відомо, що підлітків, які спілкуються в школі українською, вивозили на "допити" в ліс.

Тому на збори книжкового клубу може прийти не більше ніж три людини одночасно — будь-які зайві учасники становлять додатковий ризик. Окрім небезпеки, члени клубу стикаються з проблемою, де брати самі книги. У місті, де живе Марійка, окупанти вилучили та знищили українські книжки з декількох бібліотек — лише в одному місті втрачено майже 200 тисяч літературних, політичних та історичних творів.

Марійка з друзями змушені читати онлайн-версії, а після цього витирати історію пошуку. Вона розповіла, що російські силовики на окупованих територіях часто забирають телефони та комп’ютери, щоби перевіряти їх на "екстремістський" контент.

The Guardian пише, що серед творів, які любить читати книжковий клуб Марійки, є вірші та п'єси Лесі Українки. 1888 року Леся Українка теж створила книжковий клуб у Києві в той час, коли видання, виступи та викладання українською мовою були заборонені.

Видання зазначило, що історія книжкового клубу Марійки дає уявлення про глибшу проблему, через яку переговорна стратегія Трампа ризикує не зрозуміти суть російського вторгнення, оскільки справжні цілі Росії полягають у знищенні права України на незалежне існування — як політичне, так і культурне.

"У школі вчать не знанням, а ненавидіти інших українців. Вони зняли всю українську символіку та всюди повісили портрети Путіна. На уроках історії розповідають лише про "велику Росію" та про те, як вона завжди була під ударом інших", — розповіла Марійка.

Зазначається, що навчальна програма окупантів визначає Україну як менший "братній народ" у великій загальноросійській ідентичності, об’єднаний величчю російської мови, науковими та культурними досягненнями та "святим обов’язком" Росії захищати себе від ворогів. У новій навчальній програмі російського університету розширюється визначення "російської цивілізації".

"До чого би не призвели переговори, права українців на окупованих територіях потрібно враховувати. Їхнє право на свободу слова та думки", — пише The Guardian.

Журналісти зробили висновок, що однією з причин, чому Марійка та її друзі продовжують збиратися на книжковий клуб, є бажання показати: навіть під окупацією є люди, які борються за право залишатися українцями.

Не всі книжки, які читають у підпільному клубі, мають політичний підтекст. Серед них є звичайні оповідання про життя українців — побачення, покупки, буденні речі. Але, наголосили автори статті, в умовах окупації навіть ці прості сюжети допомагають тримати зв’язок із вільною Україною, відчувати себе частиною спільноти.

Нагадаємо, аналітики американського Інституту вивчення війни зробили висновок, що Кремль посилює зусилля щодо зміни демографічного складу окупованої України, щоб легітимізувати претензії російського диктатора Володимира Путіна на захоплені території.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама