У четвер, 11 квітня, Верховна Рада України в цілому прийняла законопроект про мобілізацію. Документ підтримали 283 народних депутати.
Про це повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
За його словами, голоси по фракціях розподілилися наступним чином:
- "Слуга Народу" — 192 голоси;
- "Європейська Солідарність" — 0 голосів;
- "Батьківщина" — 0 голосів;
- "Платформа за життя та мир" — 18 голосів;
- "Голос" — 16 голосів;
- "Відновлення України" — 16 голосів;
- "За майбутнє" — 12 голосів;
- "Довіра" — 15 голосів;
- позафракційні — 12.
Поправка про демобілізацію
Поправка, в якій була норма виключення з документу можливість демобілізації військових через 36 місяців, пройшла лише 227 голосів. Відтак, це положення вилучено повністю з закону. "Проти" проголосував 21 парламентар, ще 15 — утрималися, 82 — не голосували.
Скріншот допису нардепа Дмитра Разумкова у Telegram
Коли нові правила наберуть чинності
Згідно з регламентом і Конституцією України, після його ухвалення документ ще має підписати спікер парламенту та президент. Вже через місяць після того, як очільник держави поставить свій підпис, законопроєкт про мобілізацію вступить в силу.
Основні положення законопроекту про мобілізацію
- Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку можуть зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста. Це право, а не обов'язок.
- Під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ і предʼявляти його на вимогу представника ТЦК або поліцейського. Процес перевірки документів може фіксуватися на камеру або телефон. У прикордонній смузі та на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.
- Отримати документи в закордонних дипломатичних установах України військовозобов'язані віком від 18 до 60 років зможуть тільки за наявності в них військово-облікових документів.
- Паспорт і закордонний паспорт військовозобов'язані також зможуть оформити, якщо матимуть при собі військово-облікові документи.
- Для ухилянтів від мобілізації передбачається покарання у вигляді тимчасового обмеження на керування транспортними засобами — за рішенням суду.
- Замість строкової запроваджується базова військова служба. Її проходитимуть громадяни від 18 до 25 років. Вони зможуть самостійно обрати період проходження служби до досягнення 24-річного віку.
- Обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти. Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.
- Щодо консульських послуг за кордоном, то протягом 60 днів потрібно буде оновити персональні дані в ТЦК. При цьому зробити це можна буде дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
- Визнані обмежено придатними мають повторно прийти ВЛК.
- Ті, хто отримав II — III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби.
- Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю, а також демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовець не висловлює бажання продовжити службу).
Нагадаємо, 10 квітня Верховна Рада України ухвалила за основу закон №11079-1 про мобілізацію засуджених осіб. Також парламент проголосував за основу в першому читання закон №10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення щодо мобілізації.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими