Сенатор США від Демократичної партії Корі Букер звинуватив президента Дональда Трампа у "безрозсудному" киданні виклику демократичним інститутам країни у своїй промові-марафоні, яка у вівторок побила рекорд за тривалістю майже за сім десятиліть.
Про це повідомляє Reuters.
55-річний законодавець із Нью-Джерсі у своїй промові, яка почалася о 19:00 за східним часом у понеділок і тривала 25 годин і п'ять хвилин, розкритикував кампанію президента-республіканця та його головного радника-мільярдера Ілона Маска зі скорочення значних статей федерального уряду.
"Наші інститути зазнають безрозсудних та неконституційних нападів і навіть руйнуються", — заявив Букер, вперше обраний до Сенату 2013 року.
Букер, який є чорношкірим, побив рекорд по найтривалішій безперервній промові, раніше встановлений сенатором-сегрегатором Стромом Термондом із Південної Кароліни. Влітку 1957 року Термонд розпочав обструкцію проти законодавства про цивільні права, яка тривала 24 години та 18 хвилин.
Букер, чия промова не була обструкцією, яка є тактикою затягування або припинення дії конкретного законопроекту, перевершив рекорд Термонда і продовжив виступ. Він неодноразово говорив про те, що активісти потрапляють у "хороші неприємності", виступаючи проти дій Трампа, використовуючи термін, який часто вживав покійний представник Демократичної партії Джон Льюїс, лідер руху за громадянські права.
Трамп у перші тижні свого перебування на посаді перейшов до повного закриття урядових структур, включно з міністерством освіти, та утримання схвалених Конгресом витрат. Його адміністрація також поставила під сумнів повноваження федеральних судів обмежувати її політику.
"Виборці-демократи в останні тижні стали виявляти занепокоєння, оскільки Трамп, який підтримує контрольований республіканцями Конгрес, розхитав давні союзи зі США і скоротив понад 100 тисяч федеральних службовців", — йдеться у повідомленні.
Їхній гнів був спрямований як на законодавців-республіканців, так і на лідерів самої партії, включно з високопоставленим демократом в Сенаті Чаком Шумером та високопоставленим демократом в Палаті представників Хакімом Джефрісом, за те, що вони не виявили достатньої агресивності у боротьбі з Трампом.
Шумер зупинив Букера в кінці його промови, щоб спитати: "Ви знаєте, що побили рекорд?"
"Тепер я знаю", — відповів Букер, промокнувши очі серветкою, перш ніж продовжити.
Букер визнав гнів виборців-демократів приблизно через 24 години після початку свого виступу, заявивши: "Мої виборці кинули мені виклик зробити щось інше, кинули мені виклик зробити щось, кинули мені виклик на ризик".
Представник Білого дому відкинув критику Букера.
"Корі Букер шукає ще один момент у стилі "Я — Спартак", але це не спрацювало в його президентській кампанії, що провалилася, і не спрацювало, щоб заблокувати кандидатуру Бретта Кавано, висунутого президентом Трампом на посаду судді Верховного суду", — заявив заступник прес-секретаря Білого дому Харрісон Філд.
Букер, колишній мер Ньюарка, штат Нью-Джерсі, балотувався на пост президента від Демократичної партії у 2020 році, в тому році, коли Трамп зрештою програв свою спробу переобратися Джо Байдену. Єдині перерви, які робив Букер, були тоді, коли низка його колег-демократів по одному підходила до трибуни, щоб поставити йому питання, що дозволяло йому контролювати час свого виступу.
"Букер був бадьорим протягом усього часу, але показав деякі ознаки напруги у вівторок вдень. Коли він упустив аркуш паперу зі свого столу, він подивився вниз, дуже повільно та обережно почав нахилятися, щоб підняти його, тільки щоб бути врятованим, коли його колега-сенатор-демократ Майкл Беннет із Колорадо кинувся йому на допомогу", — пише видання.
Об'єднавчою темою гніву Букера стала кампанія Маска щодо скорочення розмірів та сфери діяльності уряду США.
"Адміністрація Трампа-Венса продовжує вкидати нас у хаос", — сказав Букер. "Торгова війна Трампа з нашими союзниками лише збільшить витрати та страхи для американських сімей".
Коли Букер добіг кінця своєї промови, більшість його колег-демократів зайняли місця в залі засідань, тоді як місця республіканців на протилежному боці зали залишалися порожніми. Букер використав цей час, щоб закликати Конгрес взяти на себе функцію контролю над президентом, як це передбачено в Конституції США, та дослухатися до "голосів наших виборців".
"Для всіх американців це моральний момент. Це не ліве чи праве. Це правильне чи неправильне", — сказав Букер, і його голос здригнувся.
Потім, нарешті, він поступився своїм часом.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Трамп хоче, щоби Володимир Путін уклав угоду про припинення війни в Україні. Також американський лідер не бачить можливості вступу України в НАТО.
Раніше повідомлялось, що частина Сенату США на чолі з сенаторами Ліндсі Гремом, республіканцем з Південної Кароліни, та Річардом Блюменталем, демократом з Коннектикуту, представили 1 квітня двопартійний законопроект про введення санкцій проти Росії, якщо Кремль відмовиться вести переговори про мирну угоду для припинення війни.
За даними CNN, високопоставлений російський перемовник Кирило Дмитрієв відвідає Вашингтон цього тижня, щоб зустрітися з високопосадовцем команди Дональда Трампа Стівом Віткоффом. Сторони говоритимуть про зміцнення відносин між двома країнами в їхньому прагненні покласти край війні в Україні.