Стрімкий розвиток штучного інтелекту відіграє визначальну роль у різних сферах діяльності. Зокрема, він стрімко інтегрується в журналістику та медіа. Проте це не лише допомагає редакціям оптимізувати роботу, а й несе певні ризики.
Про це пишуть журналісти видання "Детектор медіа" проаналізувавши, новий звіт "Журналістика в новому сміливому світі: вплив штучного інтелекту на свободу преси та медіа" Організація Об’єднаних Націй.
"Штучний інтелект змінює фундаментальне право шукати, передавати й отримувати інформацію, а також журналістську професію", — йдеться у звіті.
Так ШІ розширює доступ до інформації та можливості її обробки. Це дозволяє журналістам ефективно працювати з великими обсягами даних, а також створювати контент з більшою продуктивністю.
Автори звіту ООН пояснюють, що інструменти ШІ можуть не лише покращити перевірку фактів, візуалізацію даних, локальну та мультинаціональну адаптацію новинного контенту та його переклад, а й спростити журналістський процес і зробити інформацію цікавішою та доступнішою.
Водночас експерти ООН застерігають і про певні ризики. Так, штучний інтелект може бути використаний для поширення дезінформації, посилення мови ворожнечі в інтернеті та запровадження нових форм цензури. До того ж ШІ може застосовуватися для масового стеження за журналістами й громадянами, що стримує свободу вираження.
У звіті також вказують, що штучний інтелект ставить під загрозу фінансову стабільність медіа. ШІ може не лише допомогти редакціям стати ефективнішими, автоматизуючи рутинні завдання, а й підриває їхні доходи.
"Причиною є те, що генеративні платформи ШІ все частіше використовують журналістський контент без належної компенсації. Це призводить до відтоку коштів від незалежних медіа до великих цифрових платформ та компаній, що розробляють ШІ", — пояснюють експерти.
Нагадаємо, нещодавно Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Як повідомляє Financial Times, країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, яку планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.