В Україні за останні пʼять років зросла частка громадян, які спілкуються вдома рідною мовою. Проте 13% продовжують використовувати у побуті мову агресора.
Як свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, більшість респондентів — 63% — вдома спілкуються українською мовою, ще 19% відповіли, що у рівній мірі використовують і державну і російську.
За останні п'ять років, частка тих, хто спілкується українською мовою, зросла з 52% до 63%. Водночас з 25% до 13% стало менше тих, хто розмовляє російською. Відсоток тих, хто спілкується обома мовами, не змінилася — 18% у 2020 році та 19% станом на сьогодні.
Після вторгнення РФ на Півдні з 22% до 39% стало більше тих, хто говорить удома українською мовою, на Сході — з 17% до 29%. Водночас у цих регіонах з 42% до 24% на Півдні та з 53% до 32% на Сході зменшилася частка тих, хто розмовляє російською. Близько третини населення цих регіонів стверджують, що у рівній мірі говорять українською і російською мовами.
Нагадаємо, на порушення мовного законодавства у першому кварталі 2025 року поскаржилися понад 600 разів. Найбільше скарг уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь отримав з столиці, а також Одеської та Харківської областей.