Фото ілюстративне зі соцмереж

Сьогодні Україна відзначає День Державного Гімну: як зароджувався славень

День Державного Гімну в Україні відзначають 10 березня. Хоча його історія давня та багата, Кабінет міністрів офіційно затвердив свято лише 7 грудня 2021 року.

Перше публічне виконання пісні "Ще не вмерла України і слава, і воля" відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі на концерті, присвяченому Тарасові Шевченку. Саму тому цю дату обрали як День Державного Гімну. На платівку гімн вперше записали в кельнському відділенні "Грамофону" в жовтні 1910 року у виконанні Модеста Менцинського.

"Ще не вмерла Україна" став одним із державних гімнів УНР і ЗУНР у 1917-1920 роках. Зокрема, 17 червня 1917 року американське видання New York Times опублікувало замітку про затвердження офіційного перекладу гімну України.

15 січня 1992 року музичну редакцію М.Скорика та Є.Станковича (для хору та фортепіано) державного гімну затвердила Верховна Рада України, що знайшло своє відображення у Конституції України.

Лише 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Державний гімн України". Тоді пропонувалося затвердити як державний гімн національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета і приспівом пісні Павла Чубинського "Ще не вмерла Україна". Президент запропонував змінити звучання першої строфи гімну на "Ще не вмерла України і слава, і воля".

Гімн — символ українською незалежності, свободи, волелюбності, незламності, віри та надії. Зараз він, як Прапор і Герб, об’єднує українців у боротьбі з російським агресором, його впізнають і шанують у всьому світі.

Нагадаємо, що в серпні минулого року на найвищій точці однієї з найбільш відомих фортифікаційних споруд в Україні — замку Паланок — зіграли державний гімн, де минулоріч було встановлено величний Тризуб. Виконавицями зворушливого перформансу стали сестри-музикантки — Марта, Софія, Марія та Іванна Тулюк.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 10.03.2024 09:35