Фото: Telegram-канал Володимира Зеленського

"Тільки сильні можуть бути єдиними": Зеленський звернувся до українців з нагоди Дня Гідності та Свободи

У вівторок, 21 листопада, Україна відзначає День Гідності та Свободи. Це знаковий день, встановлене на честь початку двох революцій: 2004-го та 2013 років. Президент Володимир Зеленський звернувся до українців та наголосив, що 10 років тому наш народ "розпочав нову сторінку боротьби".

Відповідне звернення гарант опублікував у своєму Telegram-каналі.

За словами очільника держави, "десять років тому українці провели свій перший контрнаступ — проти беззаконня, спроби позбавити нас європейського майбутнього, проти нашої неволі".

"Рік за роком, крок за кроком ми робимо все, щоб у колі зірок на прапорі ЄС, що символізує єдність народів Європи, сяяла й наша зірка – зірка України. Тільки сильні можуть бути єдиними. Єдиними, щоб стати вільними. Вільними, щоб бути гідними. Заради нових часів. З Днем Гідності та Свободи, сильний народе сильної країни!" — наголосив гарант.

Що відомо про День Гідності та Свободи

Цей день встановлене на пошану учасників двох українських демократичних революцій: Помаранчевої, яка почалася 22 листопада 2004 року та Революції Гідності або Євромайдану, перша акція якого пройшла 21 листопада 2013 року. 

Згідно з указом президента, його встановили "з метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору".

Варто зауважити, що це свято відзначалося 22 січня й об’єднувало два свята, що існували до того моменту: "День соборності України" і "День свободи". Але вже 2014 року тодішній президент Петро Порошенко скасував Указ Януковича, відновивши "День соборності України" та заснувавши "День Гідності та Свободи". Дата ж змістилася на 21 листопада, адже вона була орієнтована не лише на події "Помаранчевої революції" 2004 року, але насамперед на дату початку подій 2013 року, що увійшли до політичної історії України під назвою "Революція гідності", відома ще як Євромайдан.

Саме 21 листопада 2013 року відбулися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Відстоювання гідності та свободи коштувало багатьох життів українських патріотів: 106 людей були вбиті та понад 2 тисячі людей отримали поранення. Вже навесні 2014 року розпочалася збройна агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

Цього року День Гідності та Свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

Нагадаємо, 21 листопада в День Гідності та Свободи до України завітав міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Посадовець вшанував у Києві пам’ять "Небесної Сотні". Також очікується, що Пісторіус проведе переговори зі своїм українським колегою Рустемом Умеровим та президентом Володимиром Зеленським.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 21.11.2023 09:48