1 171 день війни
Особовий склад
963 270
Танки
10 786
Артилерія
27 588
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 157
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 446
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Трамп анонсував розмову із Зеленським
Дональд Трамп. Джерело: Getty Images / Global Images Ukraine

Трамп анонсував розмову із Зеленським

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що незабаром проведе розмову з українським лідером Володимиром Зеленським.

Таку заяву він зробив під час спілкування із журналістами у Білому домі.  Зокрема, американський лідер розповів, що сьогодні угода між Україною та США щодо корисних копалин була повністю ратифікована. 

"Ми щойно завершили угоду щодо корисних копалин з Україною. Вона була повністю ратифікована та схвалена їх законодавчими органами — ми це цінуємо", — наголосив Трамп.

Він додав, що пізніше проведе розмову з українським гарантом Володимиром Зеленським. Однак подробиць щодо майбутніх перемовин Трамп не розкрив.

"І я поговорю з президентом трохи пізніше (...) Угода тепер повністю підписана та ратифікована. І у нас є доступ до величезної кількості дуже високоякісних рідкісноземельних елементів", — зазначив президент США.

Що відомо про укладення угоди щодо надр між Україною та США 

У ніч на четвер, 1 травня, міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент підписали угоду щодо мінералів. Укладання історичної угоди відбулося у Вашингтоні.

"Спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна", — повідомила українська посадовиця.

Основні положення угоди про надра:

  • в угоді записано, що всі ресурси є українською власністю;
  • створюється інвестиційний фонд на рівних умовах — 50/50. Київ та Вашингтон спільно здійснюватимуть управління Фондом, у жодної зі сторін немає переважаючого голосу;
  • угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони й далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт "Укрнафти" чи "Енергоатому", залишаються у власності держави;
  • в документі не йдеться про будь-які боргові зобов’язання України перед США;
  • угода відповідає Конституції України та не змінює її євроінтеграційний курс;
  • документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України;
  • наповнення Фонду здійснюватиметься виключно доходами з нових ліцензій. Це, зокрема, 50% коштів від нових ліцензій на проекти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проектів або заплановані у бюджеті надходження не належать до Фонду;
  • законодавчі зміни — лише точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати український парламент;
  • Сполучені Штати допоможуть Україні залучати інвестиції, технології та інновації через агентство DFC (Development Finance Corporation);
  • доходи й внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.

"США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою, наприклад, системами ППО для України. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проекти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково", — повідомила Свириденко.

8 травня Верховна Рада підтримала ратифікацію угоди про копалини між Сполученими Штатами та Україною. Всього 338 народних обранців підтримали ратифікацію угоди про надра. 

Нагадаємо, раніше міністр фінансів США Скотт Бессент заявляв, що угода про корисні копалини, яку підписали Україна й Америка, є повноцінним економічним партнерством. Це дасть змогу президенту Дональду Трампу вести переговори з Росією на міцнішій основі.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама