Медики наголошують, що віруси чи бактерії можуть потрапити в харчові продукти на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграє роль у запобіганні зараженні їжі.
Влітку одними з найпоширеніших інфекційних захворювань є гострі кишкові інфекції. Вони можуть призвести до серйозних ускладнень, а в групі ризику, переважно, діти. Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні за п'ять місяців 2024 року зареєстровано 20 369 випадків гострих кишкових інфекцій, проти 17 111 за аналогічний період торік. Найбільше випадків ГКІ медики зафіксували в Одеській — 2 313, Дніпропетровській — 1 721, Львівській — 1 832 та Вінницькій областях — 1 660.
Про те, чим небезпечні гострі кишкові інфекції, як вони проявляються і що робити, аби уберегтися від зараження, — у нашому матеріалі.
Згідно з визначенням Центру громадського здоров'я, гострі кишкові інфекції — одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай ГКІ спричинюються бактеріями або вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.
Пік кишкових інфекцій зазвичай припадає на спекотну пору року. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції.
Кишкові інфекції передаються: через уживання зараженої їжі та води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки й предмети побуту. Найчастіше збудники кишкових інфекцій живуть у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.
Фото: Pixabay
Найпоширенішими симптомами гострих кишкових інфекцій є слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея, кров у випорожненнях, часті рідкі випорожнення понад п'ять разів на добу у дорослого, переймоподібні болі в животі будь-якої локалізації.
Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2-3 діб.
Фото: Pixabay
Найчастіше збудники кишкових інфекцій містяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах. А найпоширенішими факторами передачі кишкових інфекцій стають готові страви та кондитерські вироби, молоко і молочні продукти, яйця. У спеку важливо бути особливо обережними, слідкувати за чистотою рук, посуду; їсти лише вимиті фрукти та овочі, пити чисту (пляшкову) воду. Щоб не інфікуватися ГКІ, необхідно вживати лише ті продукти, в якості яких ви впевнені, дотримуватися правил гігієни та купатися тільки в офіційно відкритих водоймах.
Як зробити їжу безпечнішою:
Медики наголошують, що віруси чи бактерії можуть потрапити в харчові продукти на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграє роль у запобіганні зараженні їжі.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими