Російська влада відновлює свою багаторічну риторику, яка заперечує законність розпаду Радянського Союзу у 1991 році, можливо, щоб заперечувати суверенітет та незалежність України та Білорусі у майбутньому.
Такого висновку дійшли аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War).
Голова Комітету Державної Думи Росії із захисту сім'ї, батьківства, материнства та дитинства, член Центрального Комітету Комуністичної партії Ніна Останіна заявила 22 травня, що депутати Думи готові порушити питання про передбачувану незаконність розпаду Радянського Союзу. Останіна погодилася із твердженням радника президента Росії Антона Кобякова від 21 травня про те, що установчий орган Радянського Союзу не був причетний до розпуску Союзу і що, отже, він ще юридично існує.
Останіна також заявила, що розпуск Радянського Союзу був незаконним, оскільки "ніхто не давав повноважень" тодішньому голові білоруського парламенту Станіславу Шушкевичу, тодішньому президенту РРФСР Борису Єльцину і тодішньому президенту України Леоніду Кравчуку підписувати Біловезькі угоди. Тоді радянські республіки Україна, Росія та Білорусь погодилися розпустити Радянський Союз.
"Російська влада періодично відроджує помилкові наративи про незаконність розпаду Радянського Союзу та заклики до його відновлення принаймні з 2014 року і просуває цю інформаційну кампанію у 2021 та 2023 роках", — пишуть аналітики.
Кремль продовжує свої стратегічні зусилля щодо фактичної анексії Білорусі через рамки Союзної держави Росії та Білорусі та послідовно заперечує суверенітет України. Російські офіційні особи, включно з президентом Росії Володимиром Путіним та головою слідчого комітету Олександра Бастрикіна, часто посилалися на "доктрину трійці" — ідеологічну концепцію, яка передбачає, що росіяни, білоруси та українці є "триєдиним" та насильно розділеним народом.
"Кремль може доручати чиновникам нижчого рівня знову впровадити наратив про нібито незаконний розпуск Радянського Союзу в російський інформаційний простір, щоб створити умови для того, щоб Кремль відкликав своє визнання України та Білорусі як незалежних держав у майбутньому та закликав до створення єдиної російської, білоруської та української держави", — наголошують в ISW.
Російські офіційні особи, зокрема, не відреагували на минулі заклики до відновлення Радянського Союзу, і остання ітерація цієї інформаційної кампанії також навряд чи матиме короткострокові наслідки.
Раніше в четвер Володимир Путін повідомив своїм урядовцям по відеозв’язку про ухвалення рішення створити "буферну зону безпеки" вздовж кордону з Україною.
За його словами, військові країни-агресорки зараз це завдання зараз розв’язують. Путін спершу не надав інших деталей. А згодом з’явилася інформація, що нібито йдеться про Курську, Бєлгородську та Брянську області Росії.
Нагадаємо, за інформацією американських медійників, президент США Дональд Трамп заявив європейським лідерам під час телефонної розмови, що російський диктатор Володимир Путін не готовий зупинити війну проти України. Причиною є те, що очільник Кремля вважає, що перемагає.