Сенатор-демократ Корі Букер установив рекорд — протягом 25 годин і 5 хвилин поспіль виступав у Сенаті з антитрампістською промовою. Що це: екстремальний тролінг опонентів-республіканців, чи в Демпартії почалися пошуки лідера?
Корі Букер, сенатор від Нью-Джерсі з 2013 року. Йому 27 квітня виповниться 56 років, тобто, не хлопчик, а вистояв на трибуні Сенату 25 годин. Зійшовши на трибуну, він присягнув продовжувати протест, доки фізично зможе це робити. Суть його промови можна звести до того, що за 71 день при владі Дональд Трамп та його адміністрація завдали неймовірної шкоди безпеці й фінансовій стабільності американців, основам американської демократії. Згадував він і про недружнє ставлення трампістів до України.
Коротко про сенатора-марафонця серед промовців. До обрання в Сенат Букер був першим чорношкірим мером Ньюарка, найбільшого міста штату Нью-Джерсі. В якому, до речі, мешкає чисельна українська діаспора. Він мав досвід балотування в президенти США у 2020 році, але зняв свою кандидатуру. Двічі, у 2016 та 2020 роках, його ім’я фігурувало як можливого кандидата у віце-президенти в разі перемоги Гілларі Клінтон та Джо Байдена відповідно. Клінтон програла Трампу, а Байден зробив ставку на Камалу Гарріс.
Рекордним виступом Букер зробив серйозну заявку на лідерство серед демократів. Річ у тім, що після поразки на президентських виборах Камали Гарріс демократи ніяк не можуть оговтатися. Водночас їхні виборці закликають партію зайняти жорстку позицію щодо дій Трампа і його адміністрації. Простіше кажучи, виборців дратує пасивність Демпартії й окремі її представники, бачачи запит суспільства, готові розпочати боротьбу прямо зараз. Серед них Букер. Але не тільки він.
Під час звернення Трампа до Конгресу 5 березня сенатор Ел Грін перервав виступ президента викриком:
"У вас немає повноважень!".
За це його вивели із зали засідань, а в кулуарах політик пояснив свою позицію так:
"Цей президент не повинен займати крісло. 34 кримінальні обвинувачення і два імпічменти".
До речі, один із них у 2017 році ініціював саме Грін, але результату тоді не досягнув. Тепер він знову заявив, що ініціюватиме імпічмент Трампа. Як і Букер, Ел Грін — афроамериканець, але що цікаво, представляє в Сенаті демократів від штату Техас, політичного "заповідника" республіканців. Завадити боротьбі Гріна за лідерство серед демократів може його вік, — цього року йому виповниться 78 років.
Така ж завада у ще одного демократа, сенатора від Вермонту Берні Сандерса, або, як його називають, "червоного Берні", найлівішого за поглядами у Демпартії. У вересні політику виповниться 84 роки. У 2016 році Сандерс склав конкуренцію Гілларі Клінтон у партійних праймеріз, під час яких обирали кандидата у президенти. Але Клінтон його обійшла. Через чотири роки Сандерс склав конкуренцію Джо Байдену, проте після серії поразок у праймеріз відмовився від участі у виборах. Цей відомий американський політик — жорсткий критик Росії й Путіна. І, звісно ж, Трампа.
Якщо Букер простояв на трибуні рекордні 25 годин, то Сандерс у своєму поважному віці збирає велелюдні мітинги. У березні такий мітинг відбувся у Денвері, штат Колорадо. Разом із Сандерсом виступала його соратниця, наймолодша конгресвумен в історії Америки Александрія Окасіо-Кортез. Зараз їй — 35 років, а до Конгресу обралася у 29. З її прізвища можна зрозуміти, що вона — латиноамериканського походження. Народилася і зробила кар’єру в Нью-Йорку. Через злидні своєї родини з юності заробляла гроші різною роботою — була барменкою, офіціанткою. Себе відносить до робітничого класу. Принципова антитрампістка. Втім її вихід на лідерські позиції серед демократів багато хто ставить під сумнів через її дуже ліві політичні погляди.
А днями до цієї компанії долучилася ще одна конгресвумен Мікі Шерріл. Вона підготувала законопроект, який зобов’яже Ілона Маска та його співробітників у Департаменті ефективності уряду (DOGE) проходити тести на вживання наркотиків.
"Зараз як ніколи важливо захистити американський народ від безрозсудної некомпетентності адміністрації Трампа і кричущого нехтування національною безпекою. Ті, хто має доступ до секретної інформації, повинні проходити ретельну перевірку, об'єктивно дивитись на речі і проявляти розсудливість", — пояснила свою ініціативу Шерріл. Її законопроект не має шансів бути проголосованим, але троллінг Маска і трампістів вийшов якісний.
Шерріл — військова льотчиця. Виконувала місії в Європі та на Близькому Сході. Вона — велика прихильниця України, відвідувала нашу країну під час війни. Шерріл підтримала обидві спроби імпічменту Трампа. Влітку минулого року була серед конгресменів, які звернулися до Джо Байдена з проханням не балотуватися знову. Через поважний вік. Подальший перебіг подій усім відомий — замість Байдена демократи зробили ставку на Гарріс, яка вибори програла. А після виборів просто зникла з політичних радарів. Хоча обіцяла виборцям боротися і далі. Кажуть, психологічно важко пережила поразку і сумнівається у необхідності вдруге випробовувати долю на президентських виборах.
Серед можливих кандидатів у президенти від демократів у 2028 році переважно називають не Букера, Гріна чи Шерріл, а політичних важковаговиків — губернаторку Мічигану Гретхен Вітмер, губернатора Іллінойсу Дж. Б. Прітцкера та губернатора Каліфорнії Гевіна Ньюсома. Але є кілька моментів, які можуть ввести у вищу лігу інших демократів, можливо, когось із перелічених критиків Трампа.
Перший момент: восени наступного року відбудуться вибори до Конгресу і Сенату, якщо демократи у підсумку порушать нинішню гегемонію республіканців, цілком імовірно, що висуванці від Демпартії на праймеріз підуть під акомпанемент спроби третього імпічменту Трампа. З огляду на згадані вибори зараз активізуються й інші сенатори та конгресмени від партії демократів, адже обійти на своїх округах трампістів можливо тільки на потужній критиці Білого дому та чинного уряду.
Другий момент: Трамп задумав переписати конституцію, щоб балотуватися втретє. Сумнівно, що йому вдасться змінити під себе основний закон, але якщо він проверне це, тоді будь-який кандидат від Демпартії йтиме на вибори під гаслом "ні — авторитаризму". Це — перше. Друге — відправлять досі популярного Барака Обаму. Раз Трампу можна втретє з перервою, чому не можна іншим? А третє — проти Трампа гратиме зброя, яку він використав проти Байдена — вік. 2028 року йому буде 82.
Третій момент: якщо змінити конституцію не вийде, тоді найбільш імовірним висуванцем республіканців буде Джей Ді Венс. Судячи з його поведінки зараз, це буде Трамп у квадраті. Виграти у такого може ще більш шалений персонаж, політик без гальм. У демократів зазвичай респектабельні висуванці, з політичним досвідом, які не вдаються до прямих нападок і звинувачень опонентів. Це була одна із причин, чому Гарріс програла Трампу. Отже, проти Трампа потрібен анти-Трамп, проти Венса — анти-Венс.