Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо звинуватив українського президента у залякуванні керівників держав і урядів, які хочуть відвідати Москву на 9 травня. Посольство України в Словаччині відреагувало на ці висловлювання.
Відповідну заяву українські дипломати оприлюднили у соціальних мережах.
"Замість чергових звинувачень президента України Володимира Зеленського — цього разу в спробі залякування керівників держав і урядів, які мають намір 9 травня відвідати Москву, — посольство рекомендує нашим словацьким партнерам уважніше вивчати, передивлятися й аналізувати заяви українського лідера, які стосувалися лише того, що українська сторона не виключає 9 травня провокацій з боку Росії та перекладання провини за порушення безпеки на Україну та не може у зв’язку з цим гарантувати їхню безпеку", — йдеться у заяві.
Дипломати прокоментували триденне перемирʼя, запропоноване Кремлем. Вони нагадали, що Україна ще 11 березня безумовно погодилася на повне припинення вогню, а Росія постійно відкидає таку опцію та висуває нові вимоги, маніпулює, продовжує терор, а зараз пропонує на три дні коротке перемир’я, яке не є серйозним шляхом до миру.
У заяві також сказано, що для того, щоби відновити мир, потрібні заходи зміцнення безпеки та тривале, стійке перемир’я та тиша, а не просто пропагандистські заклики чи акції.
"Визнаючи, що вторгнення в Україну є порушенням Росією міжнародного права, словацькому прем’єру варто було би бути послідовним і визнати врешті-решт й іншу очевидну річ: єдиний, хто хоче продовження цієї війни в намаганнях знищити Україну — це Путін. Сліпе ігнорування цього простого факту з боку словацького керівництва не лише негативно впливає на наші двосторонні відносини, а й заохочує російський режим до продовження агресії", — наголосили в дипломатичні установі.
У посольстві констатували, що нинішня російська агресія проти України повернула масштаб звірств, небачених з часів Другої світової війни, яку Росія використовує винятково для виправдання війни проти української держави.
"При цьому варто пам’ятати, що у роки Другої світової війни українські солдати зробили величезний внесок у перемогу над нацизмом… Українська земля була одним з основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву", — йдеться у заяві.
Дипломати зауважили, що Друга світова війна торкнулася кожної української родини, а прямі людські втрати української держави в ній — понад 8 мільйонів людей.
У посольстві наголосили, що як тоді нацисти, а згодом і тоталітарна комуністична влада, так зараз і російська влада однаково не рахується з ціною людського життя. І Росія продовжує застосувати ті самі методи терору проти українського народу.
"Російські військові, які маршуватимуть по Красній площі 9 травня, точно не мають жодного стосунку до перемоги над нацизмом. Однак цілком вірогідно, що серед них будуть і такі, хто причетний до цілої низки воєнних злочинів проти України та проти українців під час російської збройної агресії проти України. Чи вартує такий парад відвідання та оплесків — питання риторичне", — заявили в українській дипломатичній установі.
Нагадаємо, вчора стало відомо, що низка держав Європейського Союзу не надаватимуть дозвіл на проліт літака словацького прем'єр-міністра Роберта Фіцо в Російську Федерацію. Політик планує взяти участь 9 травня у параді в Москві.