Фото: прес-служба Кабміну

У скільки обійдеться відновлення України після війни: приголомшлива сума

Відновлення України після війни планують спонсорувати коштом підсанкційних росіян і суверенних активів РФ. Такий механізм компенсації збитків, завданих Росією, пропонує український уряд.

Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на конференції United for Justice у Львові.

За його словами, наразі є два завдання для досягнення правосуддя та справедливості щодо репарацій:

  • створення міжнародного трибуналу, який притягне до відповідальності РФ;
  • створення механізму конфіскації російських активів, які можна буде направити на відновлення України.

"Із перших днів війни ми почали документувати всі злочини, руйнування та збитки. Маємо перевірений, прозорий та якісний інструмент для того, щоб оцінити, скільки Україна потребуватиме коштів для відновлення. Уже зараз розуміємо, що ця сума перевищить 700 млрд доларів", — зазначив Шмигаль.

Наразі необхідно створити комплексну систему компенсації за збитки, яких заподіяла Росія.

"Йдеться про відшкодування збитків фізичним і юридичним особам, а також безпосередньо державі Україна. Передбачається, що спеціальний компенсаційний механізм виплати репарацій буде базуватися на міжнародному договорі, який Україна розробляє разом із країнами-партнерами", — заявив прем'єр.

Водночас Шмигаль вже озвучив чотири елементи міжнародного компенсаційного механізму:

  • Міжнародний реєстр збитків;
  • Компенсаційна комісія, яка буде розглядати заяви про відшкодування збитків, завданих агресією РФ на території України;
  • Компенсаційний фонд, з якого будуть іти відшкодування;
  • механізм виконання прийнятих Компенсаційною комісією рішень.

Скільки Україна вже має коштів на відновлення

Наприкінці лютого Шмигаль повідомляв, що в Україні вже створений відповідний фонд відновлення України від наслідків російської агресії. Зараз в ньому нараховується 17 млрд грн, конфіскованих у російських банків.

"Також передбачено ще 35,5 млрд грн від Нацбанку. 1,5 млрд доларів виділили США, 1 млрд євро допомоги оголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Інші партнери так само розглядають питання виділення додаткових коштів. Загалом наявних і вже обіцяних фінансів на відновлення маємо орієнтовно в сумі 150 млрд грн", — наголошував прем’єр.

Нагадаємо, раніше Рада Євросоюзу знайшла легальний спосіб для використання заморожених активів РФ на території Європи на користь України. Йдеться про щонайменше 33,8 млрд євро.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 05.03.2023 08:58