Після закінчення війни Україні доведеться обстежити та розмінувати сотні тисяч гектарів своїх земель. Загалом відновлення сільськогосподарських ґрунтів після війни обійдеться Україні у щонайменше 20 мільярдів доларів.
Про це свідчать дані дослідження Wageningen University & Research (WUR). За даними фахівців, для відновлення сільськогосподарських угідь України після війни може знадобитися багато років.
"Ми не знаємо точного впливу важких металів на якість їжі. У високій концентрації вони можуть викликати проблеми з ростом рослин і якістю їжі. У будь-якому випадку виявлення важких металів не проводиться регулярно. Для цього потрібне дороге обладнання", — наголосила викладач біології ґрунту WUR Джулія Бонджорно.
Водночас дослідник WUR Сергій Сидоренко наголосив, що наразі в Україні деякі території вже не можна просто повернути сільському господарству. Натомість вони можуть стати заповідниками.
"Є поля, які не можна легко розмінувати, і багато полів містять нерозірвані боєприпаси глибоко в землі. Тому ми навіть обговорюємо можливість перетворення деяких земель на заповідні території", — зауважив фахівець.
Також ще одна складність, з якою Україна може зіткнутися після війни, пов’язана з географічним розподілом чорнозему, адже багато родючих ґрунтів пролягають через лінію фронту на Сході та Півдні України. Більшість із них сильно пошкоджені та забруднені.
"20 мільярдів доларів — це наша перша оцінка. І, звісно, справа не тільки в грошах: буде великий попит на техніку та людей, яких потрібно буде навчити. І весь цей час українцям також доводиться відбудовувати будинки, інфраструктуру тощо. Тож політики повинні розуміти, що знадобиться багато часу та інвестицій, щоб зерно знову почало надходити", — зауважив професор управління бізнесом та організації в Wageningen University & Research Вілфред Дольфсма.
Нагадаємо, раніше фахівці стверджували, що українські агропромислові виробники можуть легко експортувати до Європи цибулю, томат, огірок і перець. Однак у цьому треба дотримуватися норм Європейського Союзу та деяких нюансів перевезення овочів.