Імпорт українського зерна. Колаж: agrotimes.ua

У ЄС виступають проти заклику Польщі продовжити заборону на імпорт українського зерна

Більшість країн Євросоюзу проти продовження заборони на імпорт українського зерна після середини вересня. Вони не погоджуються із закликами п’яти східноєвропейських країн-членів ЄС зберегти обмеження.

Про це повідомило Politico з посиланням на чотирьох неназваних дипломатів ЄС.

Українські зернові продукти — пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та соняшнику — заборонені на ринках Польщі, Угорщини, Румунії, Болгарії та Словаччини, згідно з угодою, яку підписали з Єврокомісією на початку цього року. До такого кроку вдалися, щоби захистити їхніх фермерів від напливу дешевшої продукції, яку могла запропонувати Україна.

Обмеження діятимуть до 15 вересня, але п'ятірка країн виступає за їх продовження як мінімум до кінця року.

На зустрічі з Єврокомісією в середу, 6 вересня, посли ЄС з решти 22 держав-членів або відкрито виступили проти ідеї продовження обмежень, або залишилися глибоко скептичними. Таку інформацію Politico надав високопоставлений дипломат ЄС. За його словами, Франція та Німеччина найбільше розкритикували продовження заборони.

Інші двоє дипломатів сказали, що хоча багато країн визнають труднощі, з якими стикаються п'ять східноєвропейських країн, вони попросили Єврокомісію запропонувати альтернативні заходи.

Один дипломат ЄС із країни, яка скептично ставилася до продовження заборони, стверджував, що рішення продовжити імпортні обмеження було би "чисто політичним", оскільки майбутні загальні вибори в Польщі нависають над дискусією.

Заборона на імпорт українського зерна

У травні Європейський Союз дозволив п'ятьом сусіднім з Україною країнам заборонити продаж української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику на внутрішньому ринку, дозволивши при цьому транзит таких вантажів для експорту в інші країни.

Термін дії заборони закінчується 15 вересня. Водночас Україна розраховує, що всі обмеження Єврокомісії на український аграрний експорт буде скасовано з 15 вересня.

Раніше в уряді Угорщини заявили, що прагнуть представляти інтереси угорського фермерського товариства, а тому запроваджують тимчасову заборону на імпорт агропродукції з України. Йдеться насамперед про зерно, насіння олійних культур, а також деяку іншу сільськогосподарську продукцію.

Водночас у Польщі вважають, що забороною на імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України захищають вітчизняний аграрний сектор.

Нагадаємо, що Міністерство зовнішніх справ України відреагувало на намір п’яти сусідніх країн Європи продовжити заборону на імпорт української аграрної продукції. У МЗС наголосили, що односторонні обмеження на український імпорт не відповідають "духу і букві" Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС. У відомстві звернулися до керівництва Євросоюзу та причетних країн із закликом знайти збалансоване рішення.

Із цього приводу зробив заяву і президент України Володимир Зеленський. За його словами, Україна категорично проти будь-яких подальших обмежень на експорт зерна. Якщо Європейський Союз продовжить заборону на імпорт українського зерна, то наша держава буде змушена звернутися до міжнародного арбітражу.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 07.09.2023 11:49