Фото: Transparency International Ukraine

Україна хоче отримати всі заморожені активи РФ, відсотків недостатньо, — Reuters

Україна поінформувала західних союзників, що відсотків, нарахованих від заморожених російських активів, буде недостатньо для компенсації збитків, завданих війною. Київ має намір отримати ці активи в повному обсязі.

Про це інформує Reuters. Український уряд підрахував, що для відновлення країни необхідно 400 мільярдів доларів. Однак ця сума може вдвічі збільшитися, якщо врахувати компенсацію громадянам, які постраждали від війни.

Заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра повідомила Reuters, що партнери Києва розглядають можливість запровадження податку на доходи від заморожених російських активів. Київ вітає таку ідею, але вважає її недостатньою. 

За її словами, не було жодної "альтернативи" рішенню про повну конфіскацію активів та передачу їх Україні.

"Так, таке рішення потребує політичної волі, і тому особливо небезпечно, якщо додаткові ініціативи вважатимуться успішним вирішенням усіх проблем. Будь-які альтернативи, хоч би якими щирими й шляхетними вони були, генерують недостатні кошти і можуть бути виключно як проміжний і досить швидкий варіант збору кількох мільярдів на нагальні потреби відновлення України", — сказала вона.

Видання пише, що питання пошуку коштів для відновлення економіки України та ведення війни з Росією актуальне як ніколи, оскільки Київ побоюється скорочення західної допомоги, а українська економіка не може генерувати достатньо коштів.

"Нам потрібно спільне рішення залишити (ці) гроші, які зараз заморожені, і взяти (ці) гроші на відновлення. У нас був бюджетний дефіцит у 40 мільярдів доларів, це було минулого року, цього року ми впоралися краще, і зараз (є) 5% зростання ВВП, але в будь-якому випадку у нас великий розрив. Якщо ми використовуватимемо лише відсотки з усіх (цих) заморожені гроші, ми можемо закрити приблизно половину цього розриву", — заявив президент України Володимир Зеленський агентству Reuters NEXT в інтерв'ю.

Зазначимо, що ухвалений парламентом у четвер Державний бюджет на 2024 рік передбачає дефіцит у розмірі близько 41 мільярда доларів, або близько 20% ВВП, при цьому більш ніж половина видатків буде спрямовано на оборону.

Нагадаємо, 8 листопада Комітет із закордонних справ палати представників Конгресу Сполучених Штатів Америки більшістю голосів підтримав двопартійний законопроект про використання російських активів для допомоги Україні. Законопроект передбачає, що конфісковані кошти акумулюються у спеціальному Фонді підтримки України, а "у разі потреби право власності та дохід від конфіскованих російських суверенних активів переходять до уряду Сполучених Штатів".

Влада США у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну заморозила російські суверенні активи на суму вісім мільярдів доларів. Основна частина цих коштів перебуває в ЄС і Японії. При цьому загалом західні країни заморозили російські активи на 300 мільярдів доларів.

Наприкінці жовтня під час саміту лідерів було ухвалено політичне рішення щодо використання на відбудову України доходів від "заморожених" фінансових активів Росії, що були заблоковані на території ЄС. Сума заблокованих коштів нині сягає 211 мільярдів євро.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 10.11.2023 00:51