Україна обмежила удари американськими балістичними ракетами ATACMS та британськими крилатими ракетами Storm Shadow вглиб Росії через їх нестачу. Водночас удари вглиб російської території не призвели до ескалації з боку Москви, як дехто побоювався.
Як повідомляє видання The New York Times, новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп публічно заявив, що дозвіл на удари по РФ американськими ракетами великої дальності "був великою помилкою".
За словами неназваних посадовців Північноатлантичного альянсу, ракети були ефективними в обмеженому ступені, але вони не змінили траєкторію війни.
"Хоча Росія запустила нову потужну гіперзвукову балістичну ракету середньої дальності "Орєшнік" по Україні після перших двох залпів західних ракет великої дальності, відтоді Москва відповіла на них безпілотниками, ракетами й погрозами", — зазначає видання.
Зокрема, двоє неназваних американських чиновників заявили, що Росія намагається уникнути ескалації військових операцій в Україні, через обрання Трампа, який є скептиком війни, а також враховуючи останні успіхи Росії на полі бою.
Адмірал Роб Бауер, найвищий військовий офіцер НАТО, нещодавно заявляв, що удари балістичної армійської тактичної ракетної системи великої дальності ATACMS "серйозно вразили" низку збройових заводів і складів боєприпасів у Росії. За його словами, це змусило російських окупантів перенести багато матеріально-технічних об’єктів далі від лінії бойового зіткнення.
За словами західних офіційних осіб, Україна надто покладалася на допомогу партнерів і не зробила достатньо для посилення власних військових зусиль, особливо щодо мобілізації достатньої кількості військ.
"Адміністрація чинного президента США Джозефа Байдена навесні 2024 року надала Україні близько 500 ракет ATACMS зі складів Пентагону. Хоча українські війська не могли використати їх у Росії, вони стріляли по цілях на окупованих територіях. Удари завдавали по укріплених командно-диспетчерських пунктах та місцях зберігання зброї", — додає The New York Times.
За даними Міністерства оборони держави-агресора, після того, як Сполучені Штати та Велика Британія дали дозвіл, Україна завдала щонайменше шість ракетних ударів по російській території. При цьому українські війська використали щонайменше 31 ATACMS та 14 Storm Shadows. Після того, як Київ отримав дозвіл на удари ATACMS і Storm Shadow вглиб Росії, у нього залишалося не більше 50 цих ракет, зазначили неназвані американські чиновники.
Зокрема, деякі аналітики стверджують, що Київ знизив використання західних ракет, тому що спочатку цілями були російські об’єкти, які вона давно хотіла вразити. Зараз, коли залишилося небагато ракет, Україна діє більш обдумано.
Нагадаємо, масштабна ракетна атака Росії в п’ятницю, 13 грудня, стала начебто відповіддю на застосування Україною ракет ATACMS. Декілька днів тому вони завдали серйозних пошкоджень військовому аеродрому в Таганрозі.