У той час як українська влада готується до можливого різкого скорочення західної військової допомоги наступного року, вона намагається наростити власне виробництво озброєнь. Це особливо стосується систем озброєння, які можуть завдавати ударів вглиб російської території, щоб замінити ті, що постачаються західними урядами.
Про це йдеться в статті The Washington Post
За словами українських чиновників, в основі українського оборонного виробництва лежить програма країни зі створення ударних безпілотників великої дальності, які регулярно завдають ударів по цілях за сотні миль від російсько-українського кордону, щоб перешкодити військовим зусиллям Москви. Перевага безпілотників у тому, що їх можна легко та швидко виробляти, проте аналітики попереджають, що вони є лише частковим розв'язанням численних бойових проблем України.
"У довгостроковій перспективі Україна хотіла б мати два кулаки", — сказав Конрад Музика, директор польської консалтингової компанії Rochan у сфері оборони. "Один кулак буде повністю розробленим потенціалом для доставлення ударних пакетів за допомогою безпілотників, а другий потенціал буде крилатими та балістичними ракетами малої дальності або навіть середньої дальності".
Три тижні тому Росія приголомшила світ, запустивши ядерну балістичну ракету середньої дальності по українському місту Дніпро після того, як Україна запустила ракети меншої дальності, поставлені США, за цілями на території Росії. Це було сприйнято як попередження Україні та Заходу про готовність Москви використати свій ядерний ракетний арсенал.
Декілька годин потому, в ході удару, який привернув менше уваги, українські безпілотники завдали удару по базі Капустін Яр недалеко від Каспійського моря, звідки, за словами українських офіційних осіб, було випущено російську ракету. Російські офіційні особи підтвердили атаку безпілотників у цьому районі. Неясно, наскільки великою була шкода, але це продемонструвало здатність України швидко завдавати удару у відповідь по цілі, що знаходиться на відстані понад 400 миль — набагато далі, ніж дальність дії будь-яких боєприпасів, що постачаються США.
Атаки із використанням безпілотників стали звичайним явищем. В останні місяці українські чиновники кожні кілька днів оголошували про нові удари по об'єктах, що є критично важливими для військових дій Москви: складами боєприпасів, аеродромів, логістичними вузлами, нафтобазами та нафтопереробними заводами. Обсяг збитків, завданих безпілотниками, та ступінь, в якому Росія була змушена змінити свою стратегію бою, важко перевірити. Проте українські та західні офіційні особи кажуть, що певний ефект на російські сили був.
У п'ятницю, коли українці святкували День Збройних сил, президент Володимир Зеленський опублікував у Telegram відео найновішого ударного безпілотника великої дальності "Пекло", першу партію якого було доставлено військовим країни, повідомив він. Безпілотник, що містить елементи ракети, літає зі швидкістю понад 400 миль на годину і на відстані понад 400 миль, написав в окремому посту міністр стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін.
"Український виробник створив ракету-дрон з нуля в рекордні терміни — протягом року", - написав він. "Виріб вже має успішні бойові застосування".
У четвер міністр оборони Рустем Умєров у своєму повідомленні на Facebook заявив, що наступного року Україна поставить "понад 30 тисяч безпілотників DeepStrike" — зброю "наступного покоління", яка може автономно діяти на великих відстанях і вражати цілі супротивника з високою точністю.
Однак більшість аналітиків у сфері оборони сходяться на думці, що одних лише дронів буде недостатньо.
"У всіх є іграшкові дрони. Їм потрібні ракети, які роблять бум. Їм потрібні штуки, які доставлять боєголовку глибоко вглиб Росії", — сказав західний фахівець із військової промисловості, який регулярно їздить в Україну та говорив на умовах анонімності через делікатність питання.
Українські чиновники прискорюють свої програми крилатих та балістичних ракет, і в серпні Зеленський заявив, що країна випробувала свою першу балістичну ракету. Минулого місяця він сказав, що Україна виробила 100 ракет цього року, але не уточнив якого типу.
Минулого тижня Умєров заявив, що Україна розпочала великомасштабне виробництво двох власних систем озброєння: "Паляниця" — далекобійного гібрида безпілотника та ракети, який використовує реактивний двигун, — і крилатої ракети "Нептун".
Обидва види зброї використовувалися в обмежених кількостях. 2022 року "Нептун" знищив флагман російського Чорноморського флоту "Москва". У серпні Зеленський опублікував на X відео, де, за його словами, було перше бойове застосування "Паляниці".
Оборонна промисловість має ще більше розширитись у найближчі місяці й, можливо, роки. Українські чиновники кажуть, що розвиток власної військової промисловості є ключем до довгострокової безпеки країни — і навіть її подальшого існування.
"Ми маємо бути озброєні, готові до будь-якого сценарію, маючи такого агресивного сусіда", — сказав Єгор Чернєв, голова української делегації в Парламентській асамблеї НАТО. "Ось чому ми розуміємо, що нам потрібна сильна армія з усіма видами зброї".
Наразі західні союзники України постачають переважну частину ракет. Київ сподівається, що зможе переконати обраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку США у боротьбі України проти сил Росії, що вдерлися, яка ось-ось перетне вже третій рік.
Європі, яка сама зазнає нестачі озброєнь, може бути важко компенсувати різницю. Такі країни, як Угорщина та Словаччина, також прагнуть якнайшвидшого завершення війни, тоді як дружній Москві Калин Георгеску є фаворитом на перемогу на президентських виборах у Румунії. Це ще одна причина розвивати вітчизняну військову промисловість України, не втрачаючи жодної хвилини, кажуть аналітики. Україні необхідно "зменшити залежність" від західної зброї "нижче, ніж зараз, і зробити це швидко", сказав фахівець із військових технологій.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що в Україні тривають успішні випробування нової ракети "Рута". Також добре себе проявили й інші види озброєнь, а саме ракета-дрон "Пекло" та далекобійний "Нептун".