Україна звернулася до енергетичного єврокомісара через погрози словацького прем'єра Роберта Фіцо щодо припинення постачання електроенергії.
Про це заявив повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі телемарафону.
"Ми б дуже хотіли, щоб в ЄС всі дотримувались тих норм і регуляцій, якій сьогодні існують", — наголосив Галущенко.
За словами міністра, рішення про припинення постачання електроенергії, яке пропонує Фіцо, одноголосно у ЄС ухвалити буде неможливо, адже воно порушує регуляції Єврокомісії.
"Якщо будуть спроби обґрунтувати таке рішення, то це все одно буде порушенням відповідних регуляцій Єврокомісії. Я сьогодні звернувся листом до енергокомісара ЄС, до ENTSO-Е та до Енергетичного Співтовариства, щоб ці питання були розглянути відповідним чином з точки зору дотримання норм законодавства", — зауважив Галущенкою
Він також пояснив, що на сьогодні наша держава імпортує електроенергію зі Словаччини лише з однієї причини — удари російських окупантів по енергоінфраструктурі, які спричиняють великий дефіцит електроенергії. Відтак, щоб його покрити, наша держава змушена купувати електрику у сусідніх країн.
"Треба розуміти, що імпорт електроенергії — це наслідок того, що Росія окупувала Запорізьку АЕС і системно уже три роки знищує генерацію в Україні", — сказав він.
Як відомо, у листопаді НАК "Нафтогаз України" отримав від "Газпрому" останній транш оплати за транзит газу в грудні за контрактом. За грудневий транзит "Газпром" мав заплатити близько 70 мільйонів доларів. Що ближче 31 грудня, коли закінчується контракт "Нафтогазу" з "Газпромом", то менш ймовірним є продовження постачання газу через Україну 2025 року.
Відтак, угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена. За даними Bloomberg, припинення транзиту російського природного газу через Україну з 1 січня 2025 року майже не вплине на європейські ціни. Європа може обходитися без постачань із Росії.
Проте таке рішення України викликало невдоволення у Словаччини. Фіцо вже не вперше погрожує Україні наслідками за припинення транзиту російського газу. Варто зазначити, що наразі Словаччина постачає в Україну електроенергію, гуманітарну допомогу та приватні партії зброї. Втім, уряд під керівництвом Фіцо відмовився надіслати військову допомогу з власних резервів, а також не підтримує членство України у НАТО.
Нагадаємо, 27 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Словаччина може припинити постачати електроенергію Україні, якщо та не погодиться відновити транзит російського газу своєю територією.
Президент Володимир Зеленський відреагував на заяви словацького прем'єра та зазначив, що переконаний у тому, що російський диктатор Володимир Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України коштом інтересів народу Словаччини.