Фото: Офіс президента

"Усе зруйноване відбудуємо": Зеленський показав фото храму в Одесі, який зруйнувала російська ракета

В Одесі президент Володимир Зеленський разом із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте відвідав Спасо-Преображенський кафедральний собор Одеси. Цього літа російська ракета влучила у вівтар храму.

Про це йдеться на сайті президента.

Рютте та Зеленський оглянули руйнування, завдані найбільшому православному храму Одеси внаслідок ракетного удару Росії по місту 23 липня поточного року. Тоді було повністю знищено вівтар і пошкоджено тримальну конструкцію споруди.

"Нині в цій пам’ятці культурної спадщини проводяться протиаварійні та невідкладні консерваційні роботи. Володимиру Зеленському й Марку Рютте розповіли, що триває експертиза стосовно можливості відбудови храму", — йдеться в повідомленні.

Що відомо про Спасо-Преображенський кафедральний собор

Будівля розташована на Соборній площі в Одесі і є найбільшим православним храмом у місті. За даними єпархії УПЦ, собор вперше почали будувати 228 років тому на честь Миколи Чудотворця. Проектування споруди доручили архітекторові та військовому інженерові Вікентію Ванрезанту. Роботи фактично почались у 1803 році після того, як градоначальником Одеси став герцог де Рішельє. 

Урочисте освячення церкви відбулось 25 травня 1809 року. У 1825 було затверджено проєкт дзвіниці, розроблений італійцем Джованні Фраполлі. У 1841 році архітектор Деолаус-Генріх Гейденрейх розробив проект трапезної частини, що об’єднала дзвіницю і стару церкву.  Наприкінці ХІХ століття у соборі проводилися часткові реконструкції, а у 1894 році  капітальний ремонт. Спасо-Преображенський собор – приклад архітектурної пам’ятки у стилі класицизму. 

Окупанти не вперше підривають одеську святиню — такий злочин уже скоювали майже 90 років тому. 2 березня 1932 року більшовики закрили собор. А вже у 1936 році підірвали дзвіницю та собор, розграбувавши його перед цим. З 2000 по 2005 роки Спасо-Преображенський собор відбудували, і вже 6 січня 2005 року відбулося освячення нижнього храму на честь одеського святителя Інокентія.

21 червня 2010 року предстоятель Російської православної церкви Кирил Гундяєв освятив верхній храм Одеського кафедрального Спасо-Преображенського собору. Тоді друг Путіна "віщав" українцям, що "жодні величні стіни і велика кількість позолоти не врятують людину, якщо вона сама не стане храмом Божим", і "краще взагалі храмів не зводити, якщо не жити за Божими законами".

У 2023 році Спасо-Преображенський кафедральний собор в Одесі потрапив до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО разом з усім історичним центром міста.

Нагадаємо, на початку жовтня Італія та Україна підписали угоду про реконструкцію Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі. Про це у коментарях ЗМІ заявив віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні. За його словами, Італія підписала угоду про відновлення Одеського собору, тож тепер Рим працюватиме над його реконструкцією. Він зазначив, що відновленням собору займатимуться найкращі італійські архітектори.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 13.10.2023 21:31