У Міністерстві освіти й науки вважають, що в Україні необхідно оптимізувати кількість вишів. Це пов'язано із тим, що за останні 15 років середня кількість студентів в одному закладі вищої освіти знизилася майже вдвічі.
Про це повідомив заступник міністра освіти й науки Михайло Винницький в ефірі "Радіо Культура". Він зазначив, що та система вищої освіти, яка існує, "роздута", адже налічує понад 170 державних вишів, частина з яких має територіально відокремлені структурні підрозділи.
Винницький переконаний, що ступінь бакалавра також можна здобути в деяких коледжах, а до того ж ще є аспірантура, відкрита в інститутах Академії наук, які також вважаються окремими закладами освіти.
"Це — достатньо "роздута" система. І це тільки державні заклади, поруч із ними існує ще 85 приватних", — сказав чиновник.
Заступник міністра освіти й науки наголосив, що потребу в оптимізації мережі закладів також визначає демографічна ситуація в країні, оскільки тенденція кількості студентів у вишах знижується. Він наголосив, що зменшити кількість вишів Україні рекомендує Європейська комісія, яка слідкує за виконанням Україною вимог для вступу до Європейського Союзу.
"Наша демографія не може підтримати такої кількості закладів освіти. 15 років тому середня кількість студентів на один заклад становила 6,5 тис. осіб, сьогодні це 3,5 тис. І ця тенденція триває. Європейська комісія пропонує розробити план дій для цього. Відповідь Міністерства освіти є — вже розроблено законопроєкт "Про модернізацію мережі закладів вищої освіти", — сказав Винницький.
Згідно з документом, в Україні, зокрема, мають розмежувати заклади фахової передвищої освіти (коледжі) від закладів вищої освіти. Відтак, територіально відокремлені структурні підрозділи повинні або бути приєднані до інших закладів освіти, або стати незалежними закладами вищої освіти.
"У Європі немає концепції територіально відокремленого структурного підрозділу чи філії, складно уявити, що, наприклад, в Гамбурзі є філія Мюнхенського університету, а в Марселі — Паризького. Нам треба їх розділити", — сказав Винницький.
Він додав, що до кінця 2023 року в Україні буде щонайменше 6 об’єднаних закладів у різних регіонах.
Нагадаємо, раніше народний депутат від фракції "Слуга народу", голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак повідомив, що скасування заочної форми навчання для бакалаврів і магістрів не буде 2024 року.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими