Фото ілюстративне. Джерело: "Вечірній Київ"

В Україні планують знести аварійні "хрущовки", "сталінки" й "панельки": що відомо

Народні обранці готуються до ухвалення у другому читанні та в цілому законопроект №6458, який передбачає реконструкцію (або знесення, якщо застосування інших способів реконструкції неможливе) старого житлового фонду. Відповідний документ народні обранці ухвалили за основу ще у жовтні 2022 року, й відтоді він перебуває на стадії доопрацювання.

Як повідомила напередодні очільниця партії "Слуга народу" Олена Шуляк, нещодавно відбувся "круглий стіл, присвячений обговоренню законопроекту №6458, який готується до другого читання".

Вона пояснила, що при аналізі ухваленого в першому читанні тексту законопроекту надійшли зауваження від Національного агентства з питань запобігання корупції та Інституту законодавчих ідей щодо того, як прописаний конкурс, та які його критерії. Фахівці вказали на те, що у документі відсутня чітка та прозора процедура визначення інвесторів-забудовників.

На час подання законопроекту до парламенту, за даними Кабміну, отриманими від органів місцевого самоврядування, в Україні налічувалося 30380 багатоквартирних житлових будинків віднесених до застарілого житлового фонду. Це, зокрема:

  • збудованих включно до 1919 року — 7646 (58 визнані аварійними);
  • збудованих у період з 1920-1953 роки — 9693 (45 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1954-1969 роки — 7192 (40 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1970-1989 роки — 5364 (24 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1990-2010 роки — 785.

Урядовці наголошували, що продовження експлуатації таких житлових будинків несе в собі не лише некомфортне існування мешканців таких об’єктів, а й пряму загрозу для їх життєвого середовища. Саме такі квартали (мікрорайони) є об’єктом реконструкції і інвестування.

"Закон про комплексну реконструкцію застарілого житлового фонду був ухвалений ще у 2006 році, але він так і не запрацював. Зокрема на законодавчому рівні не були закріплені механізми, які б надавали можливість реалізовувати всі програми реконструкції. Ми маємо виправити цю ситуацію", — пояснила Шуляк.

Очільниця профільного комітету зауважила, що на сьогодні у реалізації програм з комплексної реконструкції застарілого житла потрібно вирішити питання щодо прозорої взаємодії місцевої влади із забудовниками та щодо проведення конкурсів на реконструкцію.

Зазначимо, що законопроект неодноразово критикували. Фахівці вказують, що він не передбачає жодних реальних механізмів комплексної реконструкції кварталів застарілого житлового фонду, а ризикує створити серйозні корупційні ризики.

Нагадаємо, вже у травні 2023 року українці отримають перші компенсації за зруйноване та пошкоджене під час війни житло. Відповідний закон підписав президент Володимир Зеленський. Станом на сьогодні в Україні вже зареєстровано 348 413 заяв на компенсацію зруйнованого житла під час війни з Російською Федерацією. Дані цифри не є остаточними.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 04.04.2023 12:57