В Україні на законодавчому рівні заборонили використовувати репродуктивні клітини військовослужбовців, які загинули на фронті, для запліднення жінок.
Про це йдеться в законі "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)", який опубліковано на сайті Верховної Ради України. Його ухвалили 22 листопада 2023 року. Документ набере чинності 22 березня 2024 року.
"У разі загибелі чи визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється із подальшою утилізацією", — вказується в одному з пунктів закону.
Адвокатка Олена Бабич, яка нещодавно надавала консультацію вдові військовослужбовця з цього приводу, прокоментувала цю ситуацію.
"Нагадаю — нещодавно наші законодавці так сильно переймались за фінансову складову кріоконсервації біологічного матеріалу військових, що прийняли закон, яким заборонили використовувати сперму військового після його загибелі", — написала вона у Facebook.
За її словами, з березня клініки будуть зобов'язані утилізовувати сперму воїнів, які загинули на фронті.
"От як пояснити вбитою горем жінці, яка буквально пару місяців назад оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?!" — заявила вона.
Народна депутатка від фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко у своєму Facebook написала, що "шокована" та готує зміни до цього закону.
"Я шокована, бо в першому читанні цього не було, навпаки, саме під створення такого банку біоматеріалу на випадок загибелі цей закон і писався. На другому читанні я не була в ВР і не розумію, як це могли протягти. Я готую термінові зміни до цього закону і буду вимагати на початку лютого прийняти його в цілому", — заявила вона.
За її словами, поправку внесли до другого читання представники монобільшості та проголосували на комітеті.
"Вибачте всі. Парламент не мав права такого приймати. Це не перший випадок, коли до другого читання закон стає гірше, але це жах, жах, жах. І ми зараз негайно маємо це виправити", — пояснила Геращенко.
Своєю чергою голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький також відреагував на ці зміни у законі.
"Сьогодні у соцмережах та у ЗМІ поширились повідомлення про те, що жінкам заборонили використовувати для запліднення заморожений біоматеріал їхніх загиблих чоловіків. А це стосується зокрема дружин українських загиблих воїнів — наших Героїв. Ми вважаємо таку ситуацію неправильною і несправедливою стосовно наших Героїв і памʼяті про них", — написав він у Telegram.
Радуцький наголосив, що кожен загиблий військовий має право на продовження свого роду — і "не має бути формального, суто бюрократичного підходу до цього питання щодо загиблих Героїв".
"Якщо сучасна медицина дозволяє це зробити, і якщо цього бажає родина, то будь-які бюрократичні перепони мають бути зняті. Верховна Рада без вагань проголосує за необхідні зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів", — пояснив він.
Нагадаємо, раніше у МОЗ повідомляли, що у 2024 році в Україні лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій буде безкоштовним. Це передбачено програмою медичних гарантій.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими