У п’ятницю, 16 серпня, в Україні ввели в дію закон щодо легалізації медичного канабісу. Він відтепер на офіційному рівні регулює обіг рослин роду коноплі Cannabis.
Як відомо, ліки на основі медичного канабісу дозволені у 56 країнах світу, в тому числі в державах Європейського Союзу, Великій Британії, США та Канаді. Вони набули поширення у медицині завдяки наявності у складі цієї рослини речовин, здатних впливати на фізіологічний стан людини. Йдеться про канабіноїди, які забезпечують знеболювальну та заспокійливу дію, покращують травлення.
У світі медичний канабіс успішно застосовують для усунення побічних ефектів хімієтерапії при раку, при хронічному болю, глаукомі, анорексії, розсіяному склерозі, синдромі Туретта, шизофренії, епілепсії, різноманітних психозах, фантомних болях, нейропатичному болю тощо.
Закон 3528-IX в Україні має на меті державне регулювання в Україні обігу рослин роду коноплі Cannabis — їх смоли, екстактів, настойок, а також тетрагідроканабінолу, його ізомерів і їх стереохімічних варіантів:
У цілому закон створює умови для доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних та інших захворювань, а також посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни. Йдеться про людей, які переживають хронічний біль, що часто доводить до депресії та навіть думок про самогубство.
До введення закону в дію в Міністерстві охорони здоров'я наголошували, що активно працюють над тим, щоб на момент введення закону про легалізацію медичного канабісу в дію:
Необхідно було також затвердити перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначатися ліки на основі медичного канабісу. Закон передбачає, що кожна рослина, партія продуктів перероблення, одиниця фасованої продукції, пакування лікарського засобу на основі канабісу маркуватиметься унікальним електронним ідентифікатором. На всіх етапах діяльності з медичним канабісом дані щодо цього вноситимуться до спеціально створеної єдиної електронної системи обліку (йдеться про облік від насіння до відходів).
Важливим кроком є також посилення функцій контролю з боку Національної поліції, яка має погоджувати видачу ліцензій на культивування та використання рослин, режим охорони ділянки, місця зберігання рослин, транспортування партій товару тощо.
Тобто для того, щоб здійснювати діяльність, пов'язану з вирощуванням, імпортуванням / експортуванням, виробництвом, перевезенням, зберіганням тощо медичного канабісу, суб'єкт господарювання зобов'язаний отримати ліцензію.
Вирощувати рослини роду коноплі Cannabis в Україні дозволяється юридичним особам — з дотриманням належних умов — у теплицях із цілодобовим відеоспостереженням та доступом до нього Нацполіції. Згідно із законом, відпуск лікарських засобів на основі медичного канабісу є можливим виключно за електронним рецептом лікаря — відповідно до медичних показань пацієнта.
При цьому аптекам також необхідно отримати спеціальну ліцензію на реалізацію таких препаратів. Перевозити й зберігати ліки на основі медичного канабісу пацієнти отримують право лише у кількості, визначеній одним рецептом.
Тим часом використання рослин роду коноплі (Cannabis) в інших, крім медичних і промислових цілей, наукової та науково-технічної діяльності, залишається під забороною. Наприклад, норми закону забороняють реалізацію рослин канабісу та продуктів їхнього перероблення для рекреаційного вживання (епізодичного вживання без медичного обґрунтування — з метою отримання відчуття задоволення, змінення стану свідомості або інших цілей).
Інфографіка: "Слово і діло"
Нагадаємо, що 15 лютого цього року президент України Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу. Він передбачає регулювання його обігу в медичній, науковій та промисловій діяльності.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими