1 183 день війни
Особовий склад
976 780
Танки
10 835
Артилерія
28 090
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 167
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
336
БпЛА
36 692
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
В Україні сьогодні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
Фото: minre.gov.ua

В Україні сьогодні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

Цієї неділі, 18 травня, в Україні вшановують пам'ять жертв геноциду кримських татар та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

День пам'яті жертв геноциду кримських татар в Україні був започаткований 16 травня 2014 року указом тодішнього виконувача обов'язків президента України Олександра Турчинова, напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар з Криму.

Сьогодні ж виповнюється 81 рік від дня страшної трагедії масової депортації кримських татар. Після віроломної окупації Криму Росією навесні 2014 року, 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу.

Що відомо про депортацію кримських татар

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944-го о 03:00 й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня) того ж року. Під час головної хвилі депортації, 18-20 травня, було виселено близько 180 тисяч осіб. Протягом року від голоду, хвороб, виснаження померло близько 30 тисяч кримських татар, а економіку Криму було зруйновано. 

Офіційною причиною депортації кримськотатарського народу була таємна постанова Державного комітету оборони №5859 "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року, в якій їм висувалися претензії про масову зраду та колабораціонізм за часів окупації Криму нацистськими військами.

Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина — до ГУЛАГу, а ще частина — для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

24 лютого 2022 року почалася нова хвиля російського вторгнення на територію України, що стало новим приводом для обшуків, арештів і продовження переслідувань кримських татар. Сьогодні російська окупаційна влада в Криму не дозволяє проводити комеморативні заходи до Дня Депортації. Окупанти забороняють кримським татарам збиратися та колективно молитися за вбитими голодом, нелюдськими умовами та знущаннями людей.

До того ж ті, хто виступає проти незаконної анексії Криму або висловлює незгоду з інших питань, зазнають численних серйозних порушень прав людини, переслідувань, дискримінації та стигматизації з боку російської окупаційної влади.

Нагадаємо, торік Міністерство культури та інформаційної політики внесло до переліку нематеріальної культурної спадщини України кавову традицію кримських татар. Вона має низку своїх особливостей та секретів, які роблять її унікальною.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама