Наразі українські чоловіки в середньому живуть приблизно 60 років, тоді як жінки 72-74 роки. На тривалість життя чоловіків суттєво вплинула війна.
Про це повідомив в інтерв'ю "РБК-Україна" доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук Олександр Гладун.
За його словами, на і без того негативну демографічну ситуацію в Україні, зумовлену високою смертністю та низькою народжуваністю через війну, впливають також міграційні потоки всередині країни та за кордоном.
"Наші прогнози показують, що зараз чоловіки живуть в середньому 60 років. Зниження тривалості їхнього життя — природний процес під час війни, бо на фронті в основному гинуть чоловіки", — додав Гладун.
У період до пандемії COVID-19 українські чоловіки в середньому жили 67 років, це на 15-17 років менше, ніж в країнах-членах Європейського Союзу. Водночас середня тривалість життя українок тоді була 77 років, це на 10 років менше ніж в Західній Європі. COVID зменшив середній вік українців на рік-півтора. Внаслідок війни тривалість життя українок могла скоротитись ще на три-п'ять років.
"Річ у тім, що ми не маємо необхідної демографічної інформації, тому точно не можемо вирахувати. Державна служба статистики відповідно до законів, ухвалених у 2022 році, не оприлюднює інформацію про померлих. Міністерство юстиції України надає загальні дані про народжуваність і смертність, але цього нам недостатньо, щоб точно вирахувати тривалість життя", — наголосив Гладун.
Нагадаємо, раніше Міністерство юстиції повідомляло, що торік в Україні було зафіксовано 495,09 тисяч смертей, що у 2,8 раза перевищило число зареєстрованих народжень, яке сягнуло — 176,78 тисячі. Якщо порівнювати відповідні показники із 2023 роком, то кількість народжень у 2024-му скоротилася на 5,7%, тоді як кількість померлих знизилася лише на 0,2%.