1 042 день війни
Особовий склад
789 550
Танки
9 668
Артилерія
21 528
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 032
Крилаті ракети
3003
Гелікоптери
329
БПЛА
21 081
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,9
41,7
43,6
43,6
В Україні з 2026 року можуть запровадити накопичувальні пенсії: як нараховуватимуть виплати
Фото: news.dtkt.ua

В Україні з 2026 року можуть запровадити накопичувальні пенсії: як нараховуватимуть виплати

В Україні готують масштабну пенсійну реформу. Відтак, уже з 2026 року можуть запровадити накопичувальні пенсії.

Законопроект про пенсійну реформу, який оприлюднило Міністерство соціальної політики, планують погодити та направити на розгляд парламенту найближчим часом. Норми документа передбачають радикальне оновлення пенсій, пише "Економічна правда".

Накопичувальна пенсія

Зокрема, в уряді планують запровадити обов'язкові накопичувальні пенсії. Таку можливість передбачили ще понад 20 років тому, проте досі всі спроби здійснити таку реформу були невдалими. Якщо тепер Мінсоцполітики втілити у реальність задумані зміни — в Україні запрацює трирівнева пенсійна система. Автори законопроекту обіцяють, що у майбутньому пенсіонери зможуть претендувати на виплати, розмір яких перевищуватиме половину їхньої зарплати. 

Базова пенсія

Також пенсійна реформа передбачає радикальне оновлення солідарного рівня пенсійної системи. Нараховані виплати складатимуться з двох частин: страхової та базової пенсії, яка буде обов'язковою та однаковою для усіх пенсіонерів. 

Базова пенсія буде своєрідним мінімальним розміром пенсії, який держава виплачуватиме у будь-якому разі і до якого додаватимуть частину пенсійної виплати, яка залежить від стажу громадянина. Її розмір буде однаковим для усіх пенсіонерів та становитиме 30% від мінімальної зарплати після вирахування з неї податків.

Страхова пенсія

Страхова пенсія залежить від трудового стажу пенсіонера та розміру зарплати, який він отримував. У всіх її розмір є і буде різним. Розрахунок розміру страхової виплати повністю переглянуть. Замість складних та заплутаних формул запровадять систему балів.

"Простіше кажучи, розмір пенсійної виплати залежатиме від кількості зароблених протягом трудової діяльності балів. Їх людина отримуватиме кожного місяця, протягом якого була офіційно працевлаштованою (і роботодавець здійснював за неї внески до Пенсійного фонду)", — пише ЕП.

Коли прийде час виходити на пенсію, то розмір страхової виплати визначатимуть, помноживши суму зароблених за всю трудову діяльність балів на вартість одного бала. Вартість пенсійного бала переглядатимуть щороку у березні. Це замінить індексацію пенсій.

Бальна система

Так, людина зароблятиме бали щомісяця.Вони залежатимуть від розміру зарплати. Якщо вона дорівнює середній офіційній зарплаті в Україні — за місяць роботи людині нараховується 10 балів. У разі, якщо розмір винагороди перевищує середню зарплату в Україні, то кількість балів збільшується пропорційно, якщо менший — балів буде пропорційно менше. 

Накопичувальний рівень пенсій

Запровадження обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи — частина реформи. Розмір майбутніх виплат залежить виключно від того, скільки особа сама собі відклала на старість.

За даними видання, якщо реформа запрацює — кожному працюючому українцю відкриють індивідуальні пенсійні рахунки, які щомісяця будуть поповнювати роботодавці та держава

"Кошти у накопичувальному залишатимуться у власності особи. Наприклад, їх можна буде передавати у спадок. Доступ до накопичувальних внесків відкриється лише після виходу на пенсію, тобто у 60 років за наявності 35 років трудового стажу", — пояснюють в ЕП.

Нагадаємо, що в Україні зростання реальних доходів пенсіонерів фактично припинилося. Головною причиною є ріст інфляції. Про це йдеться в новому макроекономічному та монетарному огляді, який опублікували на сайті Національного банку України.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама