На початок 2024-2025 навчального року в системі освіти України налічувалось загалом 3,74 мільйона школярів усіх форм навчання. Це найнижчий показник за останні 30 років.
Про це повідомляє видання NGL.media, посилаючись на дані Держстату.
Тенденція до зменшення кількості дітей і молоді в Україні лише зростатиме, про що, серед іншого, свідчать і соціологічні опитування. У кінці 2024 року Центр економічної стратегії провів дослідження, за результатами якого виявив, що менше половини українців за кордоном зараз планують повертатись в Україну. Основними факторами, що стримують їх від повернення є як війна, так і економічні чинники: невизначеність, зруйноване житло, низький рівень життя, складнощі з пошуком роботи
Окрім цього, Міносвіти надало виданню дані про кількість учнів 8-11 класів за 2021-2025 роки. Медійники порівняли, як змінювалась кількість учнів по класах з року в рік, тобто скільки восьмикласників переходили у дев'ятий клас, в 10-й і далі.
"І справді є тенденція, що кілька відсотків учнів (2-4%) щороку не переходять у наступний клас, тобто покидають школу. Це не обов’язково означає, що всі ці діти виїхали з України, але значна частина з них — напевно", — зазначає видання.
Коли йдеться про те, хто ці випускники шкіл, які хочуть виїхати з України, то перше, що спадає на думку — це 17-річні хлопці, які хочуть скористатись шансом перетнути кордон до 18-річчя, після настання якого виїзд з України заборонений на час воєнного стану. За даними Міносвіти, загалом у старших класах щороку стає трохи більше дівчат, але зараз різниця за статтю досить незначна (від одного до двох відсотків). Серед випускників шкіл ця різниця може сягати 10%.
"Підлітки дуже соціально залежні, вони рівняються на одноліток, і якщо друзі їдуть кудись, то може увімкнутись ланцюгова реакція. Тому нічого дивного, що дівчата виїжджають вслід за хлопцями", — наголосила у коментарі виданню Тетяна Захарченко з Українського католицького університету.
Видання додає, що основною причиною виїзду за кордон серед старшокласників залишається безпекове питання. Зокрема, йдеться й про хвилювання батьків про можливе зниження мобілізаційного віку до 18 років, так і загальна тривога за життя дітей.
"Це також питання відсутності соціалізації, яка сьогодні є ключовою проблемою, і теж є одним з аргументів, чому не лише хлопці, а й дівчата виїжджають за кордон — тому що за кордоном діти навчаються офлайн, і це інший підхід", — зазначає директорка освітньої фундації GoGlobal Тетяна Коврига.
За її словами, в Україні не можливо забезпечити стовідсоткове офлайн навчання. Очевидно, що в країні бракує належних укриттів, які можуть уміщувати достатню кількість дітей. Зі схожих міркувань чимало випускників українських шкіл, навіть складаючи НМТ, все ж обирають заклади вищої освіти у Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах.
Нагадаємо, раніше сервіс відкритих даних "Опендатабот" повідомляв, що в Україні за перші чотири місяці цього року зафіксовано 130 випадків булінгу. Це у 1,5 раза більше, ніж у відповідний період торік.