Україна з травня 2023 року просить Німеччину надати крилаті ракети Taurus, проте чинний канцлер Олаф Шольц відмовив Києву у постачанні цієї зброї. Втім, майбутній очільник німецького уряду Фрідріх Мерц заявив, що Київ має отримати ці ракети.
Про те, у чому найбільша проблема з передачею Україні ракет Taurus на сьогодні — розповідаємо у нашому матеріалі.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц категорично відмовляється надавати військову допомогу Україні у вигляді крилатих ракет Taurus. Таку заяву він зробив торік 13 березня в Бундестазі під час парламентських дебатів і неодноразово повторював її. У своїй промові політик натякнув, що українські військові не зможуть використати ракети без участі німецьких солдатів, що зробить ФРН частиною конфлікту між Україною та Росією.
"Це червона лінія, яку я не хочу перетинати як канцлер. Це моя розсудливість і її не слід кваліфікувати як слабкість", — зауважував Шольц.
Торік у січні депутат Бундестагу від урядової Соціал-демократичної партії Німеччини, член комітету з питань оборони Йоганнес Арльт заявляв, що Берлін поки що нібито не має змоги надати Україні далекобійні ракети Taurus, адже для цього необхідно нарощувати виробництво. Він не заперечив потреби України в ракетах, але зазначив, що Німеччина не має можливості наразі наростити їхнє виробництво для поповнення запасів своєї армії.
"Тому з огляду на наші союзницькі зобов'язання перед НАТО і з урахуванням тих заходів, які ми повинні вжити для посилення власної безпеки, було б розумніше ці ракети не надавати", — наголосив Арльт.
Водночас він зазначив, що зараз важливо створити рамкові умови для промисловості, щоб забезпечити більш надійне виробництво зброї та боєприпасів. Метою має бути задоволення потреб України, а також Німеччини та її союзників.
13 квітня 2025 року, здавалось би, ситуація зрушила з "мертвої точки". Фрідріх Мерц, який має вступити на посаду канцлера Німеччини вже у травні, заявив, що Берлін готовий надати Україні ракети великої дальності Taurus, "якщо це буде зроблено в координації з європейськими союзниками". За його словами, цю зброю Київ може застосувати для ударів по Керченському мосту, який з'єднує окупований півострів та Росію.
"Наші європейські партнери вже постачають крилаті ракети. Британці це роблять, французи це роблять, і американці все одно це роблять. Це має бути спільно погоджено. І якщо погодилося, то Німеччина повинна взяти участь", — зазначив Мерц.
Як пояснив заступник голови Комітету Верховної Ради із питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв 26 квітня цього року, в України зараз з'явився шанс отримати ракети Taurus. Однак на заваді може стати партія Шольца.
"При канцлері Шольцу цього шансу не було. Ми бачили, що Мерц говорив про готовність надати нам таке озброєння. Але є проблема в тому, що це буде коаліційний уряд, який буде формуватись двома партіями, одна з них — партія Шольца. І вони мають усе погодити всередині коаліції і зараз уже починаються розмови про те, що якраз таки партія Шольца поки що не готова дозволити це", — зазначив нардеп.
Водночас він зауважив, що надія на отримання ракет все ж є, адже позиція майбутнього канцлера Фрідріха Мерца у цьому питанні сильна.
Taurus (назва є абревіатурою від Ttarget Adaptive Unitary&Dispenser Robotic Ubiquity System) — це німецько-шведська авіаційна крилата ракета класу "повітря-земля" великої дальності, призначена для високоточних ударів і знищення високозахищених та заглиблених цілей без заходу літака-носія в зону протиповітряної оборони противника.
Розробка і виробництво ракет здійснюється німецькою компанією Taurus Systems GmbH, яка є спільним підприємством MBDA Deutschland і шведської компанії Saab Bofors Dynamics AB. Розробка почалась 1994 року, перші успішні випробування відбулися у 1999-му, а вже у 2004-му ракета була взята на озброєння німецькими збройними силами.
Основні конструктивні особливості й принцип роботи ракети аналогічні з Storm Shadow / SCALP-EG — такі ж висувні аеродинамічні поверхні (крила), завдяки яким політ ракети здійснюється в режимі проходження рельєфу місцевості по заздалегідь обраному "коридору".
Втім, система керування ракети трохи відрізняється. Вона має комбіновану систему наведення, яка складається з трьох підсистем, які дозволяють летіти на великій відстані без підтримки GPS. При цьому висока точність забезпечується автономною інерційною навігаційною системою, яка тимчасово коригується в польоті за даними від РЛС міліметрового діапазону хвиль, що зіставляє ландшафт з наявними на борту еталонними картами місцевості. Вже на підльоті до цілі за даними інерційної системи вмикається інфрачервона головка самонаведення, яка забезпечує наведення ракети на кінцевій ділянці польоту. Основні технічні характеристики ракети наведені у таблиці нижче.
Станом на сьогодні ракети Taurus перебувають на озброєнні лише трьох країн світу: Німеччини, Іспанії й Південної Кореї. Україна може стати четвертою.
У разі погодження передачі ракет Taurus українських військових можуть за три місяці ознайомити з ними, вважають у компанії-виробнику MBDA.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк пояснював, що ракети Taurus дозволять українським військовим "активно знищувати резерви та ресурси держави-агресора на далеких підступах та руйнувати типову логістику окупантів.
Своєю чергою, начальник управління комунікацій у Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявляв, що Taurus дозволять Силам оборони більш ефективно знищувати ворога.
"Ракети такі нам дуже потрібні, і ви бачите їх результати постійно у знищених російських складах, знищених переправах, мостах тощо. Це високоточна далекобійна зброя, яка без шансів для противника, яка робить те, що наближає нашу перемогу. Зараз дискусія вже йде щодо крилатої ракети TAURUS. Яке буде прийнято рішення німецьким урядом, ще не знаємо, але сподіваємось, воно буде на користь України", — зазначав Ігнат.
Нагадаємо, раніше Фрідріх Мерц, який має вступити на посаду канцлера Німеччини вже у травні, заявляв, що Берлін готовий надати Україні ракети великої дальності Taurus. Цю зброю Київ може застосувати для ударів по Керченському мосту, який з'єднує окупований півострів та Росію.