Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні закликала до подальшого виконання угоди з Іраном, передає DW.
Про це Федеріка Могеріні заявила в понеділок, 21 травня. За її словами, укладена угода «належить міжнародному співтовариству і була схвалена Радою Безпеки ООН».
Раніше в понеділок держсекретар США Майк Помпео оголосив про «найбільші санкції в історії» і «безпрецедентний фінансовий тиск на режим в Ірані».
На думку Федеріки Могеріні, Помпео «не продемонстрував, яким чином відмова від ядерної угоди посилила або посилить ступінь захисту регіону від ядерного озброєння».
Європа має намір дотримуватися існуючої угоди, заявив глава МЗС Німеччини Хайко Мас (Heiko MAAS). Ситуація, що склалася безпосередньо зачіпає інтереси безпеки ФРН і Європи в цілому, вважає міністр.
У свою чергу, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху назвав позицію США правильною. Вона обумовлена необхідністю зміцнювати безпеку і підтримувати мирний процес, вважає Нетаньяху.
На початку травня президент Дональд Трамп оголосив про вихід США з Спільного всеосяжного плану дій (ВДП), укладеного між Іраном, Сполученими Штатами, Росією, Китаєм, Великобританією, Францією і
Німеччиною в 2015 році і передбачає виконання Тегераном ряду кроків щодо обмеження своєї ядерної програми в обмін на скасування санкцій.
Трамп звинуватив Іран в пособництві тероризму і прагненні продовжувати розробку ядерної зброї. Після виходу з угоди США розширили санкції проти Ірану.
Ці санкції можуть негативно вплинути і на неамериканські компанії, які ведуть бізнес в Ірані.
Решта учасників угоди розкритикували рішення Трампа і заявили про намір зберегти домовленості в силі. У той же час в іранському МЗС повідомили, що у європейських країн є термін від 45 до 60 днів, щоб надати гарантії щодо захисту інтересів Ірану та компенсації збитків, завданих внаслідок виходу США з угоди. Якщо ж європейські учасники угоди не зроблять цього, Іран попереджає про прийняття «вимушених рішень».