Фото: Pixabay

Вчені б'ють на сполох через нову смертельну небезпеку для людства: у чому причина

Згідно з останніми даними дослідників Ексетерського університету, що у Великій Британії, до 2100 року температура поверхні Землі підніметься на 2,7 градуса за Цельсієм (4,8 градуса за Фаренгейтом), через що 20% населення планети загрожує смертельна небезпека.

Про це повідомляють вчені у журналі Nature Sustainability, пише Sciencealert

Науковці прогнозують, що найбільше від спеки постраждають країни із високою кількістю населення. Зокрема, це Індія (600 мільйонів осіб), Нігерія (300 мільйонів осіб), Індонезія (100 мільйонів осіб), а також Філіппіни та Пакистан (по 80 мільйонів осіб кожна).

"Це глибока зміна придатності поверхні планети для життя і потенційно може призвести до великомасштабного переселення", — сказав директор Інституту глобальних систем Ексетерського університету Тім Лентон.

Попри небезпеку, яка щодня стає глобальнішою, уникнути негативного сценарію все ще можна, якщо слідувати ухваленим раніше домовленостям про зниження використання викопного палива і перехід на поновлювані джерела енергії.

Обмеження глобального потепління на рівні 1,5°C, встановленому Паризьким кліматичним договором у 2015 році, різко скоротить кількість тих, хто наражається на ризик, до менш ніж півмільярда, що становить близько п'яти відсотків від 9,5 мільярдів осіб, які, ймовірно, населятимуть планету через шість чи сім десятиліть.

Науковці наголошують, що останні вісім років були найспекотнішими за всю історію спостережень. Вчені все більше схиляються до думки, що людство не здатне впоратися з надзвичайною кліматичною ситуацією.

Дослідження показали, що стійкі високі температури на рівні або вище за встановлений поріг тісно пов'язані з більшою смертністю, зниженням продуктивності праці та врожайності, а також з більш частими конфліктами та інфекційними захворюваннями. Ще 40 років тому лише 12 мільйонів людей у всьому світі зазнавали таких екстремальних впливів. А нещодавні висновки свідчать, що сьогодні це число збільшилось у п'ять разів і зростатиме ще швидше в найближчі десятиліття.

Ризик зростає в регіонах, розташованих по обидва боки екватора, де населення збільшується найшвидше: тропічний клімат може стати смертельним навіть за нижчих температур, коли висока вологість не дозволяє тілу охолоджуватися внаслідок потовиділення.

Автори кажуть, що ті, хто найбільше схильний до екстремальної спеки, живуть в основному в бідніших країнах з найменшим вуглецевим слідом на душу населення.

За даними Світового банку, Індія викидає в середньому близько двох тонн CO2 на особу на рік, а нігерійці — близько півтонни на рік, у порівнянні з менш як сімома тоннами на людину в Європейському Союзі й 15 — у Сполучених Штатах.

Зобов'язання урядів та компаній зі скорочення викидів вуглецю, які ще не реалізовані, зупинять зростання глобальної температури на 2°C або навіть нижче, що дозволить сотням мільйонів людей уникнути катастрофічної спеки.

Водночас науковці наголошують, що у разі ігнорування проблеми, можуть виникнути сценарії ще гірші за прогнозовані. Зокрема, якщо постійні викиди в атмосферу спровокують викид природних запасів вуглецю, наприклад, у вічній мерзлоті, або нагріють атмосферу більше, ніж очікувалося, температура може піднятися майже на чотири градуси у порівнянні з рівнем середини 19 століття.

Нагадаємо, у березні Нове дослідження NASA показало, що світ стоїть на порозі ще потужніших погодних катаклізмів. Прогнозується, що посухи й повені будуть все більш інтенсивними й частими.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 24.05.2023 03:27