1 052 день війни
Особовий склад
804 930
Танки
9 741
Артилерія
21 789
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 038
Крилаті ракети
3 017
Гелікоптери
331
БПЛА
21 884
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,22
42,15
43,43
43,6
Вчені попередили про масштабне виверження вулкана: чим воно небезпечне
Фото: ілюстративне. Джерело: Pixabay

Вчені попередили про масштабне виверження вулкана: чим воно небезпечне

Вчені вважають, що на Землі може статись нове масштабне виверження вулкана. Воно може посіяти хаос у світі.

Як повідомляє CNN, питання не в тому, чи відбудеться виверження вулкана, а в тому, коли це станеться. 

Зазначається, що у 1815 році відбулося наймасштабніше виверження в історії, яке викинуло високо в атмосферу гігантський шлейф крихітних частинок, що відбивають сонце, охолодивши планету і викликавши катастрофу. Тоді це був вулкан Тамбора.

Науковці зауважили, що події, які були після виверження, назвали "роком без літа", адже глобальна температура різко знизилася, урожай загинув, а люди натрапили на нестачу їжі. У ті часи Землю охопила епідемія холери, десятки тисяч людей загинули.

Відтоді на нашій планеті сталося ще багато вивержень, але виверження Тамбора наразі є наймасштабнішим. За словами вчених, у майбутньому на нас чекає ще одне. Як заявив професор клімату в Женевському університеті Маркус Штоффель, геологічні дані вказують на те, що в цьому столітті відбудеться одне із шести великих вивержень вулканів. І станеться воно у світі, який змінився, який не тільки перенаселений, а й став набагато теплішим через зміни клімату.

"Наступне потужне виверження "спричинить кліматичний хаос". Людство не має жодного плану", — наголосив він.

Вчених цікавить діоксид сірки. Масштабне виверження вулкана може викинути цей газ через тропосферу, де формується погода, в стратосферу, на висоту до 10 кілометрів над поверхнею Землі.

За словами професора клімату Алана Робока, цей газ утворює крихітні аерозольні частинки, що розсіюють сонячне світло, відбиваючи його назад у космос та охолоджуючи планету внизу. Саме вони розлетяться по всьому світу й утримуватимуться в атмосфері протягом кількох років.

"У 1991 році виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах викинуло до стратосфери 15 мільйонів тонн діоксиду сірки. Це виверження було не таким потужним, як Тамбора, але воно охолодило світ приблизно на 0,5 градуса Цельсія на кілька років", — зазначає CNN.

Вчені наголошують, що раніше виверження вулканів охолоджували планету на 1 - 1,5°C. Наприклад, Тамбора знизила середню глобальну температуру як мінімум на 1°C . За деякими даними, виверження Самаласа в Індонезії в 1257 могло спровокувати "малий льодовиковий період", який тривав сотні років.

Дослідники наголошують, що виверження спричинить негативні наслідки. Близько 800 мільйонів людей живуть в межах 100 кілометрів від вулканів, виверження яких може стерти з землі ціле місто. Наприклад, ознаки пробудження показують Флегрейські поля, які знаходяться на північ від Неаполя, в якому проживає понад мільйон людей.

Вчений-геолог з Кембриджського університету Мей Чим зазначила, що середні температури можуть знизитись на 1°C, але це середні значення. Вплив на деякі регіони буде набагато сильнішим. Так, виверження вулкана Окмок, розташованого на Алясці, яке відбулося 43 року до нашої ери, могло знизити температури в Південній Європі та Північній Африці на 7°C.

Водночас виверження не полегшить ситуацію із глобальним потеплінням. Протягом кількох років планета повернеться до того, що було до цього.

За даними недавнього аналізу страхової компанії Lloyd's, зниження температури та кількості сонячного світла, а також зміна характеру опадів можуть вплинути відразу на кілька країн-виробників продовольства, включно зі Сполученими Штатами Америки та Китаєм, що вплине на глобальну продовольчу безпеку і може призвести до політичної напруженості й навіть може спричинити війни.

Нагадаємо, раніше агентство Reuters повідомляло, що зміна клімату призводить до зміни кількості опадів і сильніших тайфунів. Зокрема, тайфуни та інші тропічні шторми на планеті можуть стати ще сильнішими.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама