Ні для кого не секрет, що повноцінний нічний сон та відпочинок надають сил та енергії на увесь наступний день. Однак вчені вважають, що якісний сон може навіть вплинути на тривалість життя.
The Guardian із посиланням на нещодавні дослідження науковців пояснюють, що чоловіки, які мають регулярний та повноцінний сон, можуть збільшити тривалість життя на п'ять років, а жінки — на два. До того ж усі вони мають кращі показники здоров'я, ніж ті, хто регулярно недосипає.
Вчені звертають особливу увагу на те, що кількість сну сама по собі недостатня для досягнення можливих переваг для здоров’я, адже важливо, щоби відпочинок був якісним. Дослідження показали, що повноцінний сон базується на п'яти різних факторах:
Численні експерименти показали, що близько 8% смертей з будь-якої причини можна пояснити поганим режимом сну. Так, вчені провели дослідження за участі 172 321 людини із середнім віком 50 років, 54% з яких були жінками, які брали участь в опитуванні National Health Interview Survey між 2013 і 2018 роками. За людьми спостерігали в середньому протягом 4,3 року, за цей час 8681 особа померла. З цих смертей 2610 (30%) були спричинені серцево-судинними захворюваннями, 2052 (24%) — раком, а 4019 (46%) — іншими факторами.
Дослідження показало, що у порівнянні з людьми, які мали від 0 до 1 сприятливих факторів сну, ті, хто у кого були усі п’ять, мали на 30% меншу ймовірність померти з будь-якої причини, на 21% меншу ймовірність померти від серцево-судинних захворювань, на 19% меншу ймовірність померти від раку, і на 40% менше шансів померти від інших причин.
"Ми побачили чіткий зв’язок доза-реакція, тож чим більше сприятливих факторів для кращої якості сну, то тим швидше це сприяє поступовому зниженню смертності від усіх причин і серцево-судинних захворювань", — сказав лікар-ординатор з внутрішньої медицини в медичному центрі Beth Israel Deaconess у Бостоні, США Френк Цянь.
Цянь зауважив, що інші причини смерті, ймовірно, були викликані нещасними випадками, інфекціями або нейродегенеративними захворюваннями, такими як деменція та хвороба Паркінсона. Серед чоловіків і жінок, які повідомили про наявність усіх п’яти показників якості сну (оцінка п’ять), очікувана тривалість життя була на 4,7 року більшою для чоловіків і на 2,4 року більшою для жінок у порівнянні з тими, хто не мав жодного або мав лише один із факторів.
Поки що вчені не можуть пояснити, чому чоловіки мали удвічі більшу тривалість життя у порівнянні з жінками, які мали таку ж якість сну. Вони кажуть, що на це знадобляться додаткові дослідження.
Лікар додав, що для гарного самопочуття важливо мати спокійний сон і не відчувати особливих проблем із засинанням.
"Якщо усі п'ять факторів повноцінного сну в нормі, людина має усі шанси прожити довше. Якщо ми зможемо покращити якість сну, то є шанс зможемо запобігти передчасній смертності частини населення", — пояснив медик.
Нагадаємо, американські вчені вважають, що люди з нерегулярною тривалістю сну більш схильні до розвитку атеросклерозу. Своєю чергою атеросклероз може призвести до утворення тромбів, а ті — збільшити ризик серцевого нападу або інсульту.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими