Дослідники встановили, що діти, які народилися помірно передчасно, а саме до 34 тижнів вагітності, мають тривале когнітивне відставання від своїх однолітків у ранньому шкільному віці.
Як повідомляє MedicalXpress, відповідні порушення проявляються в меншому словниковому запасі, робочій та епізодичній пам'яті.
Щорічно у світі передчасно народжуються приблизно 13 мільйонів дітей. Медики вважають завчасні пологи основною причиною дитячої захворюваності та смертності. Попри досягнення в перинатальній допомозі, серйозну проблему для здоров'я становлять когнітивні порушення у дітей народжених передчасно.
У новій роботі команда вчених проаналізувала когнітивні показники дітей, які народилися до 34 тижнів вагітності. Так, вчені відібрали для роботи майже шість тисяч дітей зі Сполучених Штатів Америки віком від дев'яти до 10 років. Учасники пройшли серію когнітивних тестів, аби на основі їхніх результатів дослідники оцінили показники когнітивної діяльності.
"Аналіз показав, що помірно недоношені діти (народжені від 32 до 33 тижнів вагітності) мали нижчі сукупні когнітивні показники порівняно з однолітками, які народилися вчасно", — зазначає видання.
Окрім цього, школярі, які були народжені передчасно, мали менший словниковий запас, робочу та епізодичну пам'ять, а також коротко- та довгострокову здатність відтворювати інформацію. Згідно з даними дослідження, когнітивний дефіцит відповідав кільком місяцям прогресу в навчанні для віку учасників дослідження. Вчені зауважили, що у віці від дев'яти до 10 років це часто пов'язано з нижчими академічними досягненнями та гіршою якістю життя.
Подібні результати мали діти, які народилися до 32 тижнів. Втім, показники школярів, які народилися після 34 тижнів вагітності, не відрізнялися від тих, що мали їхні "доношені" однолітки. Вчені зробили висновок, що когнітивні порушення, пов'язані з помірно передчасними пологами, зберігаються до пізнього дитинства.
Водночас науковці виключили можливість того, що гірші навички можна пояснити соціально-економічним статусом, генетичними даними чи іншими факторами ризику. Результати цієї наукової роботи свідчать, що діти, народжені до 34 тижнів, можуть потребувати постійного спостереження та допомоги, аби уникнути проблем розвитку навіть у шкільному віці.
Нагадаємо, раніше вчені повідомляли, що діти, які перехворіли на COVID-19, мають набагато вищі ризики виникнення проблем з нирками, серцево-судинною системою, а також шлунково-кишковим трактом порівняно з тими, які не хворіли на коронавірус.
Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря