1 178 день війни
Особовий склад
971 690
Танки
10 825
Артилерія
27 908
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 167
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
336
БпЛА
36 123
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Вчені встановили справжній вигляд античних статуй: чому їх покривали воском й ароматизували
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Вчені встановили справжній вигляд античних статуй: чому їх покривали воском й ароматизували

У сучасних музеях скульптури Стародавньої Греції та Риму мають безбарвний вигляд. Через це раніше вважалося, що античні статуї нічим не прикрашали.

Як повідомляє The Smithsonian Magazine, стародавні греки та римляни не лише фарбували свої статуї в яскраві кольори, але й ароматизували їх.

Вчені встановили, що статуї богів і правителів покривали пахучими речовинами. Йдеться про олію троянди, бджолиний віск, оливкову олію чи смоли. Окрім цього, дослідження доводять, що античні скульптури були розфарбовані в яскраві кольори, прикрашені одягом, коштовностями та вінками з квітів.

Археологиня та кураторка музею Glyptotek у Копенгагені Сесілі Брьонс вивчала тексти Плінія Старшого, Цицерона, Павсанія і Вітрувія та знайшла численні згадки про ароматизацію скульптур. За її словами, в античності існували два основні ритуали догляду за статуями:

  • ганозис — нанесення воскової суміші з ароматами, яка додавала блиску й захищала мармур;
  • космезис — натирання ароматичними оліями, що не лише зберігало скульптуру, а й надавало їй символічного значення.

Науковиця зазначила, що запахи підсилювали відчуття "присутності" божества у храмі, а парфумовані статуї правителів підкреслювали їхній особливий статус. Воскові покриття та олії також мали й практичне значення, а саме захищали мармур від ерозії. Видання додає, що під час епохи Відродження в Італії почали знаходити античні скульптури, але їхнє оригінальне забарвлення вже вицвіло під впливом часу. Водночас ті фрагменти фарб, що збереглися, були стерті під час очищення та реставрації.

Саме так виник міф про "білосніжний мармур" античності, який закріпився у XVIII столітті завдяки працям таких істориків мистецтва, як Йоганн Вінкельманн. Через це митці Ренесансу, зокрема Мікеланджело, залишали свої скульптури білими. Своєю чергою, сучасні науковці прагнуть не лише відновити автентичні кольори античних скульптур, а й ідентифікувати, які саме аромати могли використовуватися. Це допоможе уявити, як виглядали грецькі храми, римські площі та імператорські палаци.

Нагадаємо, раніше науковці встановили, що приручення вовків і перетворення їх на собак, ймовірно, пройшло за ініціативою самих хижаків, які віддали перевагу співіснуванню з людьми замість виживання в дикій природі.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама