В Україні триває вступна кампанія до закладів вищої освіти. У 2025 році процес зарахування до університетів відрізнятиметься від того, що був торік.
Як повідомляє прес-служба Міністерства освіти й науки, йдеться про п'ять важливих змін, на які варто зважати абітурієнтам.
Цьогоріч абітурієнтам доведеться визначати пріоритетні заявки на вступ не лише на бюджетну форму навчання, а й на контрактну, щоб отримати гранти. Водночас вступники можуть подати дві заяви на одну спеціальність в одному виші. Першу — на навчання на бюджеті, а другу — на контракт.
"Припис про те, що заява подана на конкурс і "за кошти фізичних чи юридичних осіб" спрацює вже після роботи алгоритму та убезпечить вступника від втрати будь-якої можливості вступу", — наголосили у Міносвіти.
У міністерстві додали, що можливість буде корисною вступникам, які хочуть навчатися саме в обраному закладі вищої освіти. Якщо не вийде вступити на бюджет, то за тією ж заявою можна претендувати на грант, якщо абітурієнт відповідає встановленим для цього критеріям.
Втім, варто не забувати, що отримати державну підтримку можна лише раз, якщо вступника рекомендували зарахувати до вишу на бюджет. При відмові від цієї пропозиції він не зможе отримати грант.
У 2025 році конкурсний бал для вступу підраховують по-різному. Все залежить від того, коли вступник складав національний мультипредметний тест (НМТ). Конкурсний бал може відрізнятися в абітурієнтів, які мають однакові результати на іспитах, якщо тестування вони проходили в різні роки.
Цього року у Міністерстві освіти й науки затвердили нові предмети, а саме мовознавство та історію мистецтв, для єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ), який складають для вступу на магістратуру. Окрім цього, за деякими спеціальностями вступ відбуватиметься за результатами єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), а не ЄФВВ.
У відомстві закликали вступників не покладатися на торішню інформацію про зарахування на магістратуру, а ознайомитися з чинним порядком приймання та уточнювати вимоги на сайтах університетів.
У 2025 році вперше вступ на аспірантуру проходить за допомогою особистих електронних кабінетів. Їх уже давно використовують абітурієнти, що мають бажання навчатися на бакалавраті та магістратурі. Охочі навчатися на аспірантурі мають зареєструватися на сайті ЄДЕБО, заповнити дані, завантажити фото та подати заяви на вступ онлайн.
У Міносвіти рекомендують слідкувати за термінами подачі заяв на аспірантуру, оскільки вони відрізняються від інших вступних траєкторій.
Цьогорічна вступна кампанія особлива й тим, що відбувається за оновленим переліком галузей та спеціальностей. Зміни стосуються назв та кодів деяких спеціальностей. Деякі з них — оновили, а також запровадили нові. У Міносвіти радять абітурієнтам перевіряти актуальні назви й коди на сайті ЄДЕБО.
Нагадаємо, у червні Міністерство освіти й науки прийняло низку змін до наказів про дистанційне навчання. Вони передбачають нові вимоги щодо наповнюваності класів, а також зміни у підходах щодо онлайн-навчання для дітей за кордоном та на тимчасово окупованих територіях.