Станом на вечір, 31 грудня 2024 року, заявка на транзит російського природного газу через Україну знизилася до нуля. Такою вона залишиться вже 1 січня 2025 року.
Про це свідчать оперативні дані ГТС України. Фахівці стверджують, що, крім нульової номінації на вході в українську систему через Суджу (станом на 31 грудня вона становила 40,4 мільйона кубічного метра), також є нульова номінація на головному виході з ГТС України в точці Ужгород / Велькі Капушани (станом на 31 грудня вона становила 35,9 мільйона кубічного метра).
Як відомо, договір між НАК "Нафтогаз України" та "Газпромом" на організацію транспортування, транспортну угоду між НАК і ОГТСУ, а також міжоператорську угоду між ОГТСУ і "Газпромом" підписали 30 грудня 2019 року. Контракт за принципом "качай або плати" передбачає транзит 2020 року — 65 мільярдів кубічних метрів газу, 2021-2024 — по 40 мільярдів кубічних метрів газу на рік.
Представники української влади 2024 року неодноразово заявляли, що Україна не має наміру підписувати з Росією дію транзитного контракту після його завершення. Водночас заявляли про переговори щодо постачання азербайджанського газу в Європу через Росію та Україну, хоча Баку не має у своєму розпорядженні значного вільного ресурсу.
Остаточну крапку в питанні продовження транзиту 2025 року поставив президент України Володимир Зеленський 19 грудня на полях саміту ЄС у Брюсселі.
"Ми не займатимемося продовженням транзиту російського газу, ми не даватимемо можливості заробляти додаткові мільярди на нашій крові", — заявив він.
Результати проведених за сприяння USAID стрес-тестів показали, що ГТС і ПСГ України готові працювати в умовах нульового транзиту. У Європейській комісії заявляють про готовність ЄС до зупинки транзиту російського газу територією України, і наявність альтернативних маршрутів постачання неросійського газу.
Нагадаємо, міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна заявив, що погрози Словаччини зупинити постачання електроенергії Україні є неприйнятними. Адже в ЄС вважають, що припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на енергетичну безпеку країн Європи.