Європейські союзники закликають Сполучені Штати Америки координувати будь-які плани скорочення американської військової присутності на континенті, щоб уникнути дестабілізації оборони Північноатлантичного альянсу.
Як повідомляє Bloomberg, європейські чиновники визнали, що адміністрація президента Дональда Трампа майже напевно відкличе частину з приблизно 80 000 американських військ, дислокованих у Європі.
Йдеться про східні країни, які найбільше піддаються загрозі від Росії. Наразі європейські союзники зосереджені на пом'якшенні найгірших наслідків відповідних змін.
"Будь-яке рішення Білого дому вивести війська та озброєння з Європи може підірвати інтенсивні зусилля союзників по НАТО посилити свою здатність стримувати російську агресію", — наголошує видання.
За словами джерела Bloomberg, коли деякі зі звичних каналів зв'язку вийшли з ладу через потрясіння з поверненням Трампа в Білий дім, європейські держави побоюються, що не отримають попередження про рішення стосовно скорочення військової присутності США заздалегідь.
Європейці очікували, що про такий крок буде оголошено, наприклад, під час виступу віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки в лютому. Коли міністри закордонних справ країн НАТО приймали державного секретаря США Марко Рубіо в штаб-квартирі Альянсу минулого тижня, європейські союзники намагалися запевнити, що почали брати на себе більшу відповідальність за власну оборону й підвищують військові витрати. Натомість Європа хотіла б отримати від американських партнерів зобов'язання заздалегідь повідомляти про будь-яке виведення військ. За словами дипломатів, основне послання для США полягало в тому, що європейським союзникам потрібен час, аби підготуватися до скорочення американської присутності.
"Тим часом європейські чиновники продовжують політично доводити Вашингтону переваги його військової присутності на континенті. Один високопоставлений європейський дипломат сказав, що вони намагалися переконати США, що їхні війська на континенті створюють політичну силу", — зазначає Bloomberg.
Водночас достеменна кількість і місця, яких торкнеться заплановане виведення військ США, ще не відомі. Однак під питанням можуть опинитися 20 тисяч додаткових американських солдатів, яких колишній президент Сполучених Штатів Джозеф Байден відправив до Східної Європи після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Європейські союзники очікують, що США врешті-решт виведуть саме цю частину військ.
"США за часів Байдена також розглядали можливість скорочення чисельності американських військ у Європі на тлі занепокоєння стосовно підтримання їх у стані підвищеної боєготовності", — наголошує видання.
Своєю чергою, деякі американські посадовці, зокрема, голова комітету з питань збройних сил Палати представників США республіканець Майк Роджерс і очільник Європейського командування армії США генерал Кріс Каволі, застерігали Вашингтон від масштабного виведення військ з Європи, яке, за їхніми словами, може мати наслідки для безпеки самих Сполучених Штатів. На думку Каволі, нинішнє розташування сил США на континенті має бути збережене з огляду на важливість американських баз у Європі для проведення місій в Арктиці та на Близькому Сході.
Втім, навіть обмежене виведення військ означало б ослаблення зобов’язань США передовими державами НАТО, такими як Польща та Румунія, додає видання. Відповідне рішення може поглибити розбіжності в Альянсі та підбадьорити Кремль, чиї війська продовжують війну в Україні.
Нагадаємо, раніше видання NBC News повідомляло, що Міністерство оборони Сполучених Штатів Америки розглядає пропозицію щодо виведення до 10 тисяч військовослужбовців зі Східної Європи. Втім, такий сценарій викликає занепокоєння на обох континентах.