1 147 день війни
Особовий склад
935 160
Танки
10 629
Артилерія
26 290
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 132
Крилаті ракети
3 145
Гелікоптери
335
БпЛА
32 691
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Європейські компанії міркують над відновленням імпорту російського газу: у Reuters назвали причини
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Європейські компанії міркують над відновленням імпорту російського газу: у Reuters назвали причини

Керівники великих компаній Євросоюзу розмірковують над відновленням імпорту російського газу на тлі нових тарифів Сполучених Штатів Америки, які запровадив американський президент Дональд Трамп. 

Як повідомляє агентство Reuters, американський скраплений природний газ допоміг Євросоюзу закрити дефіцит російського постачання в Європу під час енергетичної кризи 2022-2023 років.

"Втім, коли президент Дональд Трамп похитнув відносини з Європою, встановлені після Другої світової війни, і звернувся до енергетики як до розмінної монети в торгових переговорах, бізнес побоюється, що залежність від Сполучених Штатів стала ще однією вразливістю", — зазначило агентство.

Так, відновлення імпорту російського газу вимагало б від ЄС серйозної зміни політики, оскільки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну блок пообіцяв припинити імпорт російських енергоресурсів до 2027 року. Агентство додає, що Європа має обмежені можливості. Переговори з гігантом зрідженого природного газу Катаром щодо збільшення блакитного палива зайшли в глухий кут, і, хоча розгортання відновлюваних джерел енергії прискорилося, темпи недостатньо швидкі, щоб дозволити ЄС почуватися в безпеці.

"Якщо в Україні буде встановлено раціональний мир, ми можемо повернутися до потоків у 60 мільярдів кубічних метрів, можливо, 70, на рік, включно зі скрапленим природним газом", — наголосив в коментарі агентству виконавчий віце-президент французької Engie Дідьє Холло.

Своєю чергою, Франція частково володіє компанією Engie, яка була одним з найбільших покупців газу у "Газпрому". Холло сказав, що Росія може забезпечити близько 20-25% потреб ЄС, порівняно з 40% до вторгнення РФ до України. Очільник французької нафтової компанії TotalEnergies Патрік Пуянне застеріг Європу від надмірної залежності від американського газу.

"Нам потрібно диверсифікувати багато маршрутів, а не надмірно покладатися на один або два. Європа ніколи не повернеться до імпорту 150 мільярдів кубометрів з Росії, як до війни, але я б поставив, що, можливо, 70 мільярдів кубометрів" — додав Пуяне.

Інфографіка газ

Агентство додає, що Франція, яка виробляє велику кількість ядерної енергії, вже має одне з найбільш диверсифікованих джерел енергії в Європі, втім Німеччина значною мірою покладалася на дешевий російський газ до початку повномасштабної російсько-української війни. Берлін має менше варіантів щодо джерел постачання енергії. Росія покривала 60% потреб Німеччини у газі, в основному через трубопровід "Північний потік", який був підірваний у 2022 році.

"Ми перебуваємо в серйозній кризі і не можемо чекати", — наголосив керівний директор хімічного підприємства InfraLeuna Крістоф Гюнтер.

Посадовець сказав, що німецька хімічна промисловість скорочує робочі місця п’ять кварталів поспіль. Агентство зауважує, що такої тенденції не було простежено впродовж десятиліть. "Це табуйована тема", — додав Гюнтер, зазначивши, що багато колег погодилися з необхідністю повернутися до російського газу. Опитування, яке провів інститут Forsa свідчить, що у землі Мекленбург-Передня Померанія, регіоні східної Німеччини, 49% німців хочуть повернутися до постачання російського газу.

"Нам потрібен російський газ, нам потрібна дешева енергія — незалежно від того, звідки вона надходить. Нам потрібен "Північний потік-2", тому що ми повинні контролювати витрати на енергію", — заявив директор Leuna-Harze Клаус Паур.

Торік американський газ покривав 16,7% імпорту ЄС — після Норвегії з 33,6% і Росії з 18,8%. Частка Росії цього року впаде нижче 10% після того, як Україна закрила трубопровід, який проходить через її територію. Решта потоків — це в основному СПГ від російської компанії "Новатек". ЄС готується купувати більше американського скрапленого природного газу, оскільки Трамп хоче, щоб Європа знизила активне сальдо торгівлі зі Сполученими Штатами.

Постачання газу

"Тарифна війна посилила стурбованість Європи щодо залежності від американського газу. Стає все важче розглядати американський СПГ як нейтральний товар: в певний момент він може стати геополітичним інструментом", — наголосила Тетяна Мітрова, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету.

Головний аналітик Global Risk Management Арне Ломан Расмуссен, зауважив, що, якщо торгова війна загостриться, існує невеликий ризик того, що Сполучені Штати можуть стримати експорт СПГ. Reuters додає, що неназваний високопоставлений дипломат ЄС заявив, що ніхто не може виключити, "що цей важіль впливу використовується". 

Нагадаємо, у березні видання Bloomberg повідомляло, що Сполучені Штати Америки розглядають можливості співпраці з російським "Газпромом", який підтримує режим диктатора Володимира Путіна. Йдеться про можливі глобальні проекти.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама